Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 25.02.2014

KE optymistycznie o polskim PKB i długu publicznym, ale …

Komisja Europejska jeszcze nie zamknie procedury nadmiernego deficytu przeciwko Polsce. Mimo optymistycznych przewidywań, komisarz do spraw gospodarczych Olli Rehn powiedział, że na razie jest na to za wcześnie.
KE optymistycznie o polskim PKB i długu publicznym, ale Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Optymistyczne prognozy KE dotyczące polskiej gospodarki, Beata Płomecka (IAR)
  • Komisarz do spraw gospodarczych Olli Rehn (IAR): Nie palę się do oceny i nie chcę mówić już teraz czy należy zamknąć przeciwko Polsce postępowanie, czy też nie. Wolę poczekać na analizę i na polski program dotyczący uzdrawiania finansów publicznych. To są na razie prognozy i tylko prognozy. Musimy zobaczyć konkretne rezultaty prowadzonej polityki.
Czytaj także

Z zimowych prognoz opublikowanych w Strasburgu wynika, że Polska zredukuje w przyszłym roku deficyt poniżej dozwolonego 3-procentowego poziomu. Ma on wynieść 2,9 procent PKB. Lepiej ma być także w przyszłym roku - PKB będzie na poziomie 3,1 procent.

Polska gospodarka przyspieszy..
- Po wyraźnym spowolnieniu w latach 2012-2013, aktywność gospodarcza w Polsce poprawiła się pod koniec ubiegłego roku, gdy popyt zewnętrzny i nastroje w gospodarce wzrosły. Należy się spodziewać, że popyt wewnętrzny wyprzedzi eksport netto jako główny motor wzrostu gospodarczego, podczas gdy bezrobocie spada i inflacja jest pod kontrolą - czytamy w części prognoz poświęconej Polsce.

Jak podawał w styczniu Główny Urząd Statystyczny polski Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2013 roku o 1,6 proc. Przygotowując budżet na 2014 r. Ministerstwo Finansów założyło, że PKB wzrośnie o 2,5 proc., ale szef resortu finansów Mateusz Szczurek wskazywał, że możliwe jest osiągnięcie wskaźnika w wysokości 2,9 proc., jak prognozuje Narodowy Bank Polski.

…a deficyt będzie niższy

Polska zmniejszy deficyt finansów publicznych poniżej dozwolonego poziomu 3 procent PKB w przyszłym roku.

W tym roku, w związku z reformą OFE będzie nadwyżka i wyniesie 5 procent PKB. Kilka miesięcy temu Komisja przewidywała jednorazową nadwyżkę, ale uważała, że Polsce nie uda się w najbliższym czasie zmniejszyć nadmiernego deficytu. Komisja zauważa też jednak działania Polski na rzecz obniżania deficytu, takie jak wzrost akcyzy, częściowe zamrożenie płac w sektorze publicznym i stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego. Teraz skorygowała swoje prognozy.
abo