Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 09.03.2014

Jak i kiedy zaplanować wakacje

Polscy turyści planują swoje urlopy i wyjazdy. Pozwala na to konkurencyjna oferta oraz coraz bardziej elastyczny sezon rezerwacji - letnie katalogi najlepszych touroperatorów są gotowe już w październiku czy listopadzie.
Zdecydowana większość klientów nie rezerwuje pobytów wakacyjnych z dużym wyprzedzeniem.Zdecydowana większość klientów nie rezerwuje pobytów wakacyjnych z dużym wyprzedzeniem. Glowimages.com
Posłuchaj
  • JakPolacy planują swoje wyjazdy - na to pytanie odpowiada Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki./Hanna Uszyńska, Polskie Radio/
Czytaj także

Klienci różnie rozpoczynają planowanie swoich podróży – mówi Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. Jest duże grono konsumentów, którzy z rozmysłem korzystają z upustów za rezerwację w tzw. okresie first minute.

Oferty wcześniejszej rezerwacji, z dużym wyprzedzeniem wyjazdów np. letnich, mają zniżki sięgające nawet 40 proc. Jest to bardzo konkretna korzyść finansowa, ale przede wszystkim nieskrępowana możliwość wyboru oferty. To właśnie gwarantuje okres przedsprzedaży sezonu letniego, który rozpoczyna się już w październiku.

Ten okres trwa jeszcze teraz, ale pierwsza faza najwyższych zniżek skończyła się w styczniu, potem została przedłużona na luty. Jeszcze teraz można znaleźć oferty z obniżonymi cenami nawet do 30 proc.

Większość Polaków woli last minute

Dla tych, którzy nie mogą wcześniej zaplanować wakacji, korzystne jest „last minute”, czyli szukanie ofert w ostatniej chwili.

Zdecydowana większość klientów nie rezerwuje pobytów wakacyjnych z dużym wyprzedzeniem. Grono osób, które korzystają z ofert last minute, czyli rezerwują na mniej niż 30 dni przed wyjazdem, jest większe, bo stanowi ponad 55 proc. - podaje Krzysztof Piątek.

Czy lepiej wyjazd zorganizować samemu, czy z pomocą biura podróży

Ci, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i spokojną głowę, preferują biura podróży. Jak tłumaczy prezes PZOT, poczucie bezpieczeństwa dają nam gwarancje ustawy o usługach turystycznych, przepisy konsumenckie, ale wyłącznie w przypadku, kiedy korzystamy z usług organizatorów turystyki, którzy podlegają obowiązkowi posiadania gwarancji ubezpieczeniowych i bankowych w celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa dla konsumentów.

Jeśli chodzi o koszt, to np. linie lotnicze, oferujące głównie swoje przeloty i dodatkowo hotele, będą udowadniały, że to tania metoda aranżacji turystyki.

Natomiast pakiet turystyczny od organizatora turystyki musi wypaść w porównaniu cenowym korzystniej, ponieważ skala kontraktowania jest większa. Organizatorzy kontraktują pełne samoloty czy nawet serie samolotów, tzw. łańcuchy czarterowe, rezerwują całe hotele dla swoich turystów.

Niektóre obiekty turystyczne, te w najlepszych lokalizacjach, nie są dostępne dla indywidualnych klientów, ponieważ całość jest zarezerwowana na długoterminowych umowach z touroperatorami.

Tak więc, cenowo lepiej jest korzystać z biur podróży, biorąc również pod uwagę kwestie bezpieczeństwa.

Można też oczywiście próbować samemu, co wielu turystów czyni.

Hanna Uszyńska