Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 06.03.2014

W jaki sposób dokonać wyboru między OFE a ZUS

Decyzję, dokąd ma trafić składka emerytalna, a właściwie jej część, czyli ok. 1/7 całej składki przyszli emeryci będą mogli podjąć w tym roku, od 1 kwietnia do 31 lipca.
W ciągu 4 miesięcy będzie można wybrać pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Otwartymi Funduszami Emerytalnymi.W ciągu 4 miesięcy będzie można wybrać pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Otwartymi Funduszami Emerytalnymi.Glowimages.com
Posłuchaj
  • Są trzy możliwości złożenia deklaracji o wyborze pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, gdzie i tak trafia większość składki – a Otwartymi Funduszami Emerytalnymi mówi Paweł Jaroszek, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych./Krzysztof Rzyman, Polskie Radio/

W ciągu tych 4 miesięcy będzie można wybrać pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, gdzie i tak trafia większość składki  –  a Otwartymi Funduszami Emerytalnymi.

Jak złożyć deklarację o wyborze

– Możliwości będą trzy. Wyboru będzie można dokonać albo osobiście zgłaszając się do placówek ZUS i wówczas oświadczenie będzie sprawdzane oraz weryfikowane przez pracowników Zakładu, albo poprzez portal PUE –  do czego zachęcam, szczególnie do zakładania profili pue.zus.pl. Także listownie będzie można takie oświadczenie o wyborze przesłać  – wyjaśnia Paweł Jaroszek, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Lektura obowiązkowa przed dokonaniem wyboru

Wzór oświadczenia będzie można znaleźć we wspomnianym serwisie PUE, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, w placówkach Zakładu oraz na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jednak przed podpisaniem oświadczenia trzeba nieco poczytać.

– Takie oświadczenie dla swej skuteczności wymaga zapoznania się z informacjami przekazywanymi przez Otwarte Fundusze Emerytalne oraz z informacją,  która będzie zamieszczona w ZUS, a przekazana przez ministra pracy i polityki społecznej. Ponieważ w tym oświadczeniu wskazujemy, iż wyboru dokonaliśmy po zapoznaniu się z takimi informacjami – podkreśla  Paweł Jaroszek.

OFE  – tylko z nową umową

I jeśli ktoś wybierze OFE, a jednocześnie będzie chciał zmienić fundusz emerytalny, również będzie mógł to zaznaczyć w deklaracji.  Później będzie musiał jednak podpisać umowę z nowym funduszem.

– Dopóki ubezpieczony nie dokona formalności czyli czynności prawnej polegającej na zawarciu skutecznej umowy z nowym funduszem, to z punktu widzenia Zakładu nadal będzie klientem poprzedniego funduszu  –  tłumaczy ekspert z ZUS.

Co stanie się z pieniędzmi w OFE,  jeśli zostanie wybrany  ZUS

W lutym dokonano transferu  i nieco ponad połowa środków została przeniesiona z OFE do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pozostałe pieniądze nadal będą pracować w Funduszach Emerytalnych, niezależnie od podjętej decyzji w sprawie wyboru:  OFE czy ZUS.

–  Te 48,5 proc. zostanie w Otwartych Funduszach Emerytalnych do momentu, aż ubezpieczony osiągnie wiek 10 lat przed emeryturą. W tym momencie włączamy mechanizm suwaka i odpowiednia proporcja środków, 1/120 będzie przenoszona comiesięcznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Także jeżeli ktoś zdecyduje się na wybór ZUS, to i tak część jego składki przez pewien okres czasu będzie pracowała w OFE – dodaje Paweł Jaroszek z ZUS..

Co cztery lata będzie szansa wyboru

Decyzję o wyborze OFE czy ZUS przyszli emeryci będą mogli podjąć od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku. Kto nie złoży deklaracji  – automatycznie zostanie przeniesiony do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Później pojawią się jednak kolejne okna transferowe.

Następna możliwość wyboru będzie w 2016 roku, również od 1 kwietnia do 31 lipca, a potem kolejno co 4 lata, zawsze w terminie od 1 kwietnia do 31 lipca.

Więcej na ten temat na stronie www.zus.pl

Krzysztof Rzyman/mb

Podstawa prawna:

Ustawa z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych ( Dz. U . z 31 grudnia 2013 r., poz. 1717).

''