Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 27.03.2014

MFW uzgodnił z Ukrainą pomoc finansową. Kredyt wyniesie 14-18 mld dolarów

Ukraina może liczyć na kredyt w wysokości do 18 mld dolarów od MFW. W sumie międzynarodowa pomoc może wynieść 27 miliardów dolarów w ciągu dwóch lat. Takie są efekty porozumienia między Międzynarodowym Funduszem Walutowym, a władzami w Kijowie.
Posłuchaj
  • Premier Arsenij Jaceniuk (IAR): Naszym celem są realne reformy. I niech nikt nie mówi, że są to żądania MFW, to są żądania czasu! Musimy to zrobić, aby uniknąć bankructwa kraju.
Czytaj także

Uzgodnione na razie przez misję funduszu warunki, teraz czekają na akceptację przez zarząd instytucji. Najpewniej dojdzie do tego w kwietniu.

Cel to stabilność ekonomiczna

MFW w oświadczeniu informującym o porozumieniu, podkreślił że celem władz Ukrainy jest przywrócenie stabilności makroekonomicznej i wzrostu gospodarczego przy jednoczesnej ochronie najsłabszych części społeczeństwa. Program reform ma skupić się na polityce monetarnej, sektorze finansowym, polityce fiskalnej, sektorze energetycznym, zmianach w funkcjonowaniu rządu, zwiększeniu przejrzystości władzy i wprowadzeniu ułatwień dla biznesu.

Płynna hrywna

MFW chce, by w odróżnieniu od ostatnich lat, ukraińska hrywna miała płynny kurs. Jednocześnie Ukraina ma zadbać o stabilność cen. Z kolei w sektorze finansowym MFW spodziewa się od Ukrainy wzmocnienia lokalnych banków i nadzoru nad nimi.

Niski deficyt budżetowy
MFW liczy, że rząd w Kijowie zapewni stabilizację budżetową jednocześnie przez zmniejszenie wydatków jak i zwiększenie dochodów. W 2016 roku Ukraina ma mieć deficyt fiskalny na poziomie 2 procent PKB, czyli niższy niż obecnie w Polsce.

Uwolniony rynek energii
Fundusz chce też, by Ukraina stopniowo uwolniła ceny energii, ale zastrzega, że ma się to odbyć przy jednoczesnej ochronie najbiedniejszych. MFW wskazał też na potrzebę zmian w Naftohazie, monopoliście na rynku gazu i właścicielu ukraińskich gazociągów.

Pieniądze z UE dla Ukrainy miały być w czerwcu

Kilkaset milionów euro z unijnej kasy może być przekazanych Ukrainie już w maju. A to oznacza przyspieszenie i wypłatę pożyczki jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Komisarz do spraw budżetu powiedział, że oficjalnie termin wypłaty ustalono na czerwiec, co nie spodobało się ukraińskim władzom. Janusz Lewandowski rozmawiał na ten w środę w Kijowie z szefem ukraińskiego rządu. - Premier nie jest zadowolony, oczekuje od nas przyspieszenia.

Tryb ekspresowy

Ale wybadawszy nasze struktury, wolę później oświadczyć, że jest miła niespodzianka - powiedział komisarz. I dodał, że prace nad uruchomieniem pakietu finansowego i tak są szybkie, jak na warunki unijne. - Wszystko, co jest z naszej strony nadzwyczajnym wysiłkiem struktur, czasem jest zbyt powolne, patrząc od strony rządu, który działa w nadzwyczajnych warunkach - powiedział Janusz Lewandowski.

Unia zapłaci za rosyjski gaz i emerytury

Kilkaset milionów euro z obiecanych niecałych dwóch miliardów ma być przekazane na natychmiastową spłatę rachunków za rosyjski gaz oraz wypłatę zaległych rent i emerytur. Te fundusze to tak zwana szybka pomoc, która nie rozwiąże problemów Ukrainy, ale ma uwiarygodnić ją w oczach inwestorów. Oprócz tego Komisja Europejska przygotowała pakiet finansowy, rozpisany na lata, w wysokości prawie 11 miliardów euro. Te pieniądze będą jednak wypłacane dopiero po zobowiązaniu rządu w Kijowie do przeprowadzenia reform.

TVN24 Biznes i Świat/x-news

Arsenij Jaceniuk: Podniesiemy podatki oligarchom i zmniejszymy deficyt

Espreso TV/x-news

abo