Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 15.04.2014

Rośnie zatrudnienie: stopa bezrobocia w kwietniu spadnie do 13,2 proc.

Potwierdzają się dobre prognozy z rynku pracy – firmy zaczynają zatrudniać pracowników, szczególnie w sektorze budowlanym. Jak szacuje wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina, stopa bezrobocia rejestrowanego obniży się w kwietniu z 13,6 proc. do 13,2 proc.
Posłuchaj
  • Sytuacja na rynku pracy będzie się poprawiać - ocenia wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina. /IAR/
  • Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina liczy na współfinansowanie podnoszenia kwalifikacji osób już zatrudnionych i dzięki temu przeciwdziałanie utracie przez nich konkurencyjności. /IAR/

- Odpływ bezrobocia można porównać z 2008 r - powiedział Męcina we wtorek w Programie 1 Polskiego Radia.

- Co najbardziej optymistyczne - bardzo rośnie liczba ofert pracy, wzrosła o 10 proc. w relacji do ubiegłego miesiąca. Sytuacja na rynku pracy powinna się wreszcie poprawiać – dodał wiceminister pracy.

Rząd liczy na reformę urzędów pracy

Wiceminister liczy, że dobra koniunktura pomoże we wprowadzaniu zmian w systemie działania urzędów pracy. Ustawa to przewidująca czeka na podpis prezydenta.
Jacek Męcina wskazywał, że dzięki nowym rozwiązaniom, uda się zwiększyć wsparcie dla bezrobotnych po 50 roku życia. To miedzy innymi subsydiowanie zatrudnienia takich osób przez nawet dwa lata przy zobowiązaniu pracodawców do dalszego utrzymania stanowiska pracy przez ten sam okres.
Innym pomysłem jest współfinansowanie podnoszenia kwalifikacji osób już zatrudnionych i dzięki temu przeciwdziałanie utracie przez nich konkurencyjności.

Stopa bezrobocia spada od marca

Z szacunków resortu pracy wynika, że stopa bezrobocia w marcu spadła do 13,6 proc. z 13,9 proc. w lutym. W urzędach pracy na koniec marca zarejestrowanych było 2 mln 184 tys. osób poszukujących pracy, o 72 tys. mniej niż w lutym.
Z kolei pracodawcy zgłosili w marcu 107 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej o 18 tys. więcej w ujęciu rocznym.