Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 22.04.2014

Jeszcze około miliona wniosków powinni złożyć rolnicy do 15 maja

Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad 350 tysięcy wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich. To nieco więcej niż w ubiegłym roku o tej porze, ale zostało jeszcze bardzo dużo.
Z unijnym wsparciem rolnicy mogli kupić sprzęt rolniczyZ unijnym wsparciem rolnicy mogli kupić sprzęt rolniczyHinrich/Wikimedia Commons
Posłuchaj
  • Andrzej Gross-prezes ARiMR/ Wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich/ Polskie Radio/Jedynka/ Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA

Im szybciej tym lepiej
Tradycyjnie już wielu rolników zwleka ze składaniem wniosków.
Jak przypomina prezes ARiMR, Andrzej Gross: - Im szybciej złoży się wniosek, tym proces weryfikacji będzie szybszy i wcześniej można oczekiwać wypłaty świadczeń.
Można taniej zrobić zakupy
Otrzymane szybciej, choćby jeszcze w grudniu, dopłaty można starać się w porę zainwestować na zakup nawozów i środków ochrony roślin po niższych cenach, uprzedzając w ten sposób sezonowe podwyżki dokonywane przez producentów – podkreśla Ryszard  Chojnacki ze wsi Otorowo, w gminie Solec Kujawski, w województwie kujawsko-pomorskim. – Pod koniec grudnia kupuje się środki produkcji, np. nawóz azotowy, który jest potrzebny na wiosnę. W grudniu jest on najtańszy, potem drożeje, bo firmy sprzedające wiedzą kiedy rolnicy dostają pieniądze z Unii Europejskiej, więc podnoszą ceny.
Stanisław Dobek z Kleczonowa w województwie świętokrzyskim wyjaśnia, że choć za dopłaty kupuje głównie środki do produkcji, to nieraz zostaje mu jeszcze trochę pieniędzy na małe inwestycje. – Kupuję przede wszystkim nawozy, środki ochrony roślin i przymierzam się do ogrodzenia działki.
Czas mija 15 maja
Aby móc w pełni wykorzystać przysługujące dopłaty, trzeba je otrzymać całe, a tak jest w przypadku złożenia wniosków w terminie do 15 maja. Spóźniający się poniosą straty. Prezes ARiMR informuje: - Rolnicy, którzy złożą wnioski o przyznanie płatności obszarowych po 15 maja muszą się liczyć z tym, że będą mieli pomniejszone płatności o 1% za każdy dzień roboczy. Wnioski należy złożyć nie później niż do 9 czerwca. Po tym terminie wniosków ARiMR już nie będzie przyjmować.
Wnioski można poprawiać
Nie ponosząc sankcji finansowych do 2 czerwca. Rolnicy, którzy mają wątpliwości jak je wypełnić, mogą poradzić się specjalistów z Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Pierwszej weryfikacji przy składaniu wniosków dokonują też pracownicy ARiMR. Jednak coraz więcej rolników deklaruje, że nie ma problemów z wypełnianiem formularzy.
Jak zapewnia Stanisław Dobek: - Nie było trudno, a Agencja wychodzi naprzeciw rolnikom i z roku na rok łatwiej jest wypełniać wnioski.
Wniosek można dostarczyć do biura powiatowego ARiMR:
-  osobiście,
- wysłać go rejestrowaną przesyłką pocztową lub
- złożyć drogą elektroniczną.
Odpowiednia aplikacja znajduje się na portalu internetowych ARiMR. Żeby z niej skorzystać, trzeba spełnić pewien warunek - przypomina prezes Agencji: - Żeby składać wnioski elektronicznie, trzeba posiadać specjalny bezterminowy kod dostępu do systemu internetowego ARiMR, który można otrzymać u kierownika biura powiatowego Agencji.
Ponieważ Agencja chce jak najbardziej ułatwić możliwość złożenia wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich, to w wielu województwach zostały zorganizowane specjalne dodatkowe punkty do ich przyjmowania. Wykaz takich miejsc znajduje się na stronie internetowej www.arimr.gov.pl .
Dariusz Kwiatkowski

Audycja powstała przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa