Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 25.04.2014

Na młodych rolników w ARiMR czekają duże pieniądze

Młodzi rolnicy od 15 maja do 21 czerwca mogą składać wnioski o przyznanie pomocy na samodzielne rozpoczęcie gospodarowania.
WieśWieśGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Franciszek Kadzik-ARiMR/ Pieniądze dla młodych rolników/ Poranne Rozmaitości/Polskie Radio/ Jedynka/Aleksandra Tycner/ Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/

Gdzie młodzi rolnicy mogą składać wnioski?
Osoby, które są zainteresowane rozpoczęciem prowadzenia działalności rolniczej lub taką działalność prowadzą nie dłużej niż 15 miesięcy, będą mogły składać wnioski o przyznanie premii już od 15 maja do 21 czerwca – informuje Franciszek Kadzik, dyrektor Departamentu Działań Społecznych i Środowiskowych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Wnioski należy składać do oddziałów regionalnych ARiMR, właściwych ze względu na położenie gospodarstwa planowanego do nabycia lub gospodarstwa już posiadanego.
Ile pieniędzy do rozdysponowania w tym naborze ma Agencja?
Jest to kwota prawie 800 mln zł. Ta kwota pozwoli przyznać premie dla prawie 8 tysięcy młodych rolników. Premia wynosić będzie 100 tys. zł. Jest ona wyższa o 25% w stosunku do kwoty, która była w ostatnim naborze wniosków w 2011 roku.
Czy zaszły zmiany w obecnym naborze wobec poprzedniego?
Pierwszą zmianą jest wzrost otrzymywanej premii, drugą zmianą jest wydłużenie terminu dla tych młodych rolników, którzy już rozpoczęli prowadzenie działalności rolniczej, do 15 miesięcy. W poprzednim naborze było to tylko 12 miesięcy.
- Mamy nadzieję, że wydłużenie tego terminu spowoduje, że większa liczba młodych ludzi będzie mogła skorzystać z tej premii – mówi  Franciszek Kadzik.
Kolejną zmianą jest kryterium punktowe.
Każdy wniosek będzie otrzymywał punkty. Główna liczba punktów przypada za wielkość przejmowanego gospodarstwa, ale punkty przyznawane są również za posiadane wykształcenie, kwalifikacje i za poziom bezrobocia w powiecie, którego wniosek dotyczy. Suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności przyznania pomocy, ale na pomoc mogą liczyć tylko ci wnioskodawcy, którzy uzyskają minimum 7 punktów.
Czy trzeba się spieszyć ze składaniem wniosków?
Istotniejsza od pośpiechu jest jakość wniosku, a zwłaszcza jakość dołączonego biznesplanu. Wniosek powinien być kompletny i posiadać wszystkie wymagane załączniki. Jeśli chodzi o biznesplan, to powinien on być ambitny, ale przede wszystkim realistyczny i wewnętrznie spójny.
Termin złożenia wniosku nie ma wpływu na to, czy pomoc będzie przyznana czy nie. Natomiast jakość złożonego wniosku i liczba uzyskanych punktów będą decydowały o tym, czy młody rolnik ma szanse na uzyskanie pomocy.
Aleksandra Tycner

Audycja powstała przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa