Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 06.05.2014

OECD podnosi prognozę wzrostu PKB Polski, ale radzi zaciskać pasa

Polska gospodarka ma się w tym roku rozwijać w tempie 3 proc., a w 2015 r. przyspieszy do 3,4 proc. - przewiduje w najnowszych prognozach Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
OECD podnosi prognozę wzrostu PKB Polski, ale radzi zaciskać pasaGlow Images/East News

Jeszcze jesienią OECD prognozowała, że w tym roku nasze PKB zwiększy się o 2,7 proc., natomiast w 2015 r. miało się zwiększyć o 3,3 proc.
- Prognozowane jest przyspieszenie realnego wzrostu PKB, napędzanego rosnącym eksportem i stopniowym wzmacnianiem się popytu krajowego - napisano na temat naszego kraju w zaprezentowanym we wtorek raporcie OECD.
Organizacja przewiduje umacnianie się wzrostu gospodarczego; zauważa przy tym, że budżet ciągle boryka się z problemami, dlatego rekomenduje dalszą konsolidację fiskalną w przyszłym roku. - Na ścieżce konsolidacji jednak należy pozwolić działać automatycznym stabilizatorom - zastrzegli analitycy OECD.

Nie będzie nagłego wzrostu cen
Ich zdaniem nie mamy się co obawiać o to, że wzrost gospodarczy spowoduje nagły wzrost cen. Z prognozy wynika, że w kilku nadchodzących kwartałach inflacja ma pozostać umiarkowana. Delikatny wzrost spodziewany jest wraz ze wzmocnieniem gospodarki. OECD spodziewa się, że inflacja wzrośnie z 1,1 proc. w tym roku do 1,9 proc. w przyszłym roku.
W poniedziałek swoje prognozy dla Polski podniosła Komisja Europejska, która szacuje, że wzrost polskiego PKB w 2014 r. wyniesie 3,2 proc., a w 2015 r. 3,4 proc. Z takim wzrostem Polska znajduje się na trzeciej pozycji w UE, po Łotwie i Litwie.

Prognoza dla świata
Według raportu OECD, globalna gospodarka będzie się rozwijać w tym roku w tempie 3,4 procent. W przyszłym ma jeszcze przyspieszyć. Jednocześnie obniżono wcześniejszą prognozę dla USA i Chin.
Raport stwierdza, że siłą napędową dla świata są kraje rozwinięte. Szef organizacji José Ángel Gurría chwali Wielką Brytanię. - Powtarzaliśmy Brytyjczykom, że mają się trzymać swoich ustaleń, tak zrobili i to właśnie u nich zmiany na lepsze są najwyraźniejsze. Poza tym tworzą nowe miejsca pracy - powiedział.
To właśnie bezrobocie, zdaniem OECD jest nadal sporym problemem. Do końca przyszłego roku spadnie ono tylko nieznacznie: w Polsce do 9,5 procent, w strefie euro nadal będzie wynosić ponad 11 procent (11,4%) - stwierdza raport. Łącznie w 34 krajach OECD pod koniec 2015 roku bez pracy mają być 44 miliony ludzi.
Szacowany wzrost gospodarczy dla grupy krajów członkowskich OECD to 2,2% PKB w tym roku i 2,8% w przyszłym.

IAR/PAP, awi