Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 12.05.2014

Młodzi rolnicy mogą otrzymać z UE nawet 100 tys. zł

ARiMR czeka na wnioski o dopłaty bezpośrednie i wsparcie dla młodych rolników.
Posłuchaj
  • ARiMR- Renata Mantur, Marta Włodarska/Dopłaty bezpośrednie i wsparcie dla młodych rolników/ Poranne Rozmaitości/ PR.1/Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia

Dopłaty bezpośrednie
Jak informuje Renata Mantur, dyrektor Departamentu Dopłat Bezpośrednich w ARiMR, wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich można składać do 15 maja. Po tym terminie wnioski w biurach powiatowych ARiMR będą jeszcze przyjmowane do 9 czerwca. Jednak od 16 maja za każdy dzień roboczy opóźnienia będzie pomniejszana kwota należnych płatności o 1%.
Poprawki do złożonego wniosku można natomiast składać do 2 czerwca. Jeśli poprawka zostanie wniesiona od 3 do 9 czerwca, kwota płatności - należąca z tytułu tej zmiany – będzie pomniejszana o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.
Wnioski można składać osobiście do biur powiatowych. 14 i 15 maja biura powiatowe czynne będą do godziny 22.00. Można również wnioski przesłać przez operatorów pocztowych, a także za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej. Rolnik jednak musi wcześniej pozyskać z ARiMR kod dostępu i hasło do systemu informatycznego.

Wsparcie dla młodych rolników
Gdy rolnicy powinni kończyć składanie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2014 rok, rozpoczyna się w ARiMR przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy na „Ułatwianie startu młodym rolnikom”.
Marta Włodarska z ARiMR informuje, że o tę pomoc mogą się starać osoby, które ukończyły 18 lat, a nie osiągnęły 40 roku życia w dniu złożenia wniosku.
Pomoc przeznaczona jest dla dwóch grup wnioskodawców: dla osób, które posiadają gospodarstwo lub takich, które planują rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej.
W przypadku osób, które posiadają gospodarstwo, warunkiem jest posiadanie go nie dłużej niż 15 miesięcy do dnia złożenia wniosku.
Osoby, które zamierzają rozpocząć prowadzenie działalności, jak i te posiadające gospodarstwo, muszą mieć dobre przygotowanie do prowadzenia działalności rolniczej. Muszą posiadać kwalifikacje rolnicze lub uzupełnić je w ciągu 3 lat od przyznania pomocy.
Jeśli chodzi o gospodarstwo, musi być ono wielkości średniej krajowej. Jeśli nie jest spełniony ten warunek, rolnik może zobowiązać się do uzupełnienia tej powierzchni w ciągu 3 lat od momentu otrzymania decyzji.
Ile pieniędzy otrzymają młodzi rolnicy na samodzielne rozpoczęcie gospodarowania?
W ostatnim naborze wniosków kwota została zwiększona z 70 do 100 tysięcy zł – mówi Marta Włodarska. Tak więc rolnik może otrzymać 100 tys. zł, z czego będzie musiał rozliczyć 70%.
O kolejności przysługiwania pomocy będzie decydowała uzyskana liczba punktów. Punkty będą uzależnione od wielkości tworzonego gospodarstwa, od wykształcenia posiadanego przez wnioskodawcę oraz od stopy bezrobocia w powiecie. 
Dariusz Kwiatkowski

Audycja powstała przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa