Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 23.05.2014

Nowe trendy w agroturystyce. Jak gospodarstwa walczą o turystów?

W kraju działa ponad 10 tys. gospodarstw agroturystycznych. Przyciągają turystów coraz wyższą jakością oferowanych usług, w tym dobrą polską kuchnią i wysokim standardem bazy noclegowej. Konkurencja na tym rynku jest spora. Gospodarstwa muszą więc zabiegać o turystów.
Nowe trendy w agroturystyce. Jak gospodarstwa walczą o turystów?East News/Glow Images
Posłuchaj
  • Danuta Arcipowska z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego o agroturystyce (Polskie Radio)
Czytaj także

W gospodarstwach agroturystycznych można dziś przebierać. Ich ofert w Internecie jest bardzo dużo, więc gospodarze muszą starać się o turystów.

- Oferta skierowana do turystów musi być coraz bardziej wyrafinowana, wyspecjalizowana, bo turyści poszukują bardzo specyficznych ofert – mówi Danuta Arcipowska z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Dziś w agroturystyce wygodne łóżko, dobra kuchnia i świeże wiejskie powietrze to za mało, żeby przyciągnąć turystów.

Turyści żądni przygód

- Przeciętny turysta nie przyjeżdża już tylko po to, żeby dobrze się wyspać i porządnie zjeść, ale oczekuje czegoś więcej. Najważniejsze są te przeżycia, które może wynieść z danego miejsca. Dziedzictwo kulturowe, które jest obecne na terenach wiejskich, jak najbardziej pomaga (…) Oprócz tego aktywny wypoczynek, urozmaicony – tego oczekują turyści – wyjaśnia Arcipowska.

- W tej chwili bardzo popularne są różne formy edukacji w gospodarstwach agroturystycznych, czyli np. lepienie garnków, wypieki tradycyjnego pieczywa, przetwórstwo owoców – to może przyciągnąć gości – dodaje.

Wspólna oferta

Coraz częściej gospodarstwa turystyczne, pensjonaty, okoliczne restauracje oraz okoliczne grupy działania współpracują ze sobą i tworzą produkt turystyczny.

- Wtedy jest łatwiej stworzyć ciekawą ofertę, bo bardzo trudno jest jednemu gospodarstwu stworzyć taki szeroki zakres usług – mówi Arcipowska.

Cena zależy od jakości

Jakiej ceny mogą spodziewać się turyści za wyższą jakość świadczonych przez gospodarstwa agroturystyczne usług i szeroką ich ofertę?

- Około 100 zł za całodzienny pobyt z noclegiem – podaje stawkę Arcipowska. – Ceny kształtują się w zależności od popytu. Jak jest więcej gości, cena może trochę wzrosnąć. Trudno powiedzieć, że ceny rosną z roku na rok, z sezony na sezon. Na pewno zależą od jakości (…) ale generalnie ceny utrzymują się na jednakowym poziomie – dodaje.

Gospodarstw agroturystycznych najwięcej jest w województwach małopolskim i podkarpackim. O ich powstawaniu tam decydują walory przyrodnicze i kulturowe.

Justyna Golonko, awi