Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 27.05.2014

Chińscy biznesmeni szukają inwestycyjnych okazji w Polsce

Ponad 100 przedsiębiorców z chińskiej prowincji Zhejiang przyjechało do Polski, by nawiązać kontakty z polskim biznesem - poinformował we wtorek gubernator prowincji Zhejiang Li Qiang. Chińskie firmy reprezentują m.in. sektor rolniczy, maszynowy i elektroniczny.

Organizatorami spotkania byli China Council for the Promotion of International Trade (CCPIT) oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) we współpracy z Ambasadą Chin.
Gubernator prowincji Zhejiang Li Qiang powiedział podczas forum "Zhejiang (China) - Poland Matchmaking Forum", że chińscy biznesmeni duży nacisk kładą na rozwój elektroniki, nowoczesnych technologii, a także usług. Dodał, że 36 polskich firm już zainwestowało w prowincji Zhejiang.

Polska czeka na chińskie inwestycje >>>
- Chcemy rozwijać na sprawiedliwych zasadach współpracę z zagranicą. Stwarzamy dobre warunki do inwestowania w naszej prowincji dla przedsiębiorców z zagranicy. Wspieramy zarówno inwestorów zagranicznych, jak też zachęcamy naszych przedsiębiorców do inwestycji za granicą. To chcemy przekazać polskim przedsiębiorcom. Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie pozwoli zacieśnić naszą współpracę gospodarczo-handlową, co się przełoży na stworzenie nowych miejsc pracy - powiedział gubernator.

Zhejiang wytwarza ok. 7 proc. PKB Chin
Gubernator poinformował, że prowincja Zhejiang wytwarza ok. 7 proc. PKB Chin. Na jej terenie znajduje się ponad 3 mln 700 tys. przedsiębiorców. Jak przekazał, Chińczycy z tej prowincji bardzo często wyjeżdżają za granicę, gdzie rozwijają swój biznes - według danych dotyczy to ponad 8 mln Chińczyków.

- Bardzo wiele przedsiębiorstw, które zakładają, jest w Europie. Dużo mieszkańców naszej prowincji założyło firmy w Europie Zachodniej, w Środkowo-Wschodniej jest ich stosunków mniej, ale mamy nadzieję, że to dzisiejsze forum przyczyni się do tego, że jeszcze więcej Chińczyków zainwestuje w Polsce, a polscy biznesmeni zainwestują w naszej prowincji - powiedział gubernator.
Szef PAIiIZ-u Sławomir Majman powiedział, że przedstawiciele chińskiego biznesu muszą mieć świadomość, że przyjechali do optymistycznej części Europy - kraju, który zwyciężył globalny kryzysu gospodarczy. - Chcemy, by chińskie firmy, w większym niż do tej pory stopniu, uczestniczyły w procesie ponownej industrializacji Polski, uprzemysłowiona naszego kraju - powiedział Majman.