Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 29.05.2014

Część rolników do 31 maja musi złożyć w KRUS informację o podatku

Rolnicy, ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, prowadzący również pozarolniczą działalność gospodarczą, są zobowiązani do złożenia dokumentów dotyczących wysokości podatku dochodowego, jaki naliczono im właśnie w związku z prowadzeniem działalności pozarolniczej. Termin dostarczenia do KRUS zaświadczeń bądź oświadczeń w tej sprawie mija w sobotę.
RolnikRolnikGlowimages.com
Posłuchaj
  • Maria Lewandowska z KRUS o terminie składania dokumentów o wysokości podatku dochodowego z działalności pozarolniczej (Polskie Radio)
Czytaj także

Prawne podstawy obowiązku składania takich dokumentów przez rolników wyjaśnia Maria Lewandowska z KRUS.

W 2004 roku nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników szczegółowo uregulowała zasady łączenia dwóch rodzajów działalności: rolniczej oraz pozarolniczej i jednocześnie możliwości ubezpieczenia rolników w KRUS.

Osoby łączące wiodącą działalność rolniczą  z dodatkową pozarolniczą, na podstawie ustawy o współdziałalności gospodarczej, mogą pozostać na rok podatkowy w KRUS, jeśli spełniają określone wymogi.

Warunki, które muszą zostać przez takie osoby spełnione, są określone w przepisach artykułu 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Rok podatkowy zaś liczy się od 31 maja.

Ten właśnie termin jest datą, do której rolnicy mają obowiązek złożyć w KRUS zaświadczenie albo oświadczenie o wysokości podatku należnego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wysokość kwoty granicznej

Wysokość kwoty, po przekroczeniu której powstaje obowiązek złożenia odpowiednich dokumentów w KRUS, rokrocznie obwieszcza minister rolnictwa.

- Za ubiegły rok wynosiła ona 3092 zł. Jeżeli ktoś przekroczy ten próg podatkowy podatku od działalności pozarolniczej, to albo musi dokonać wyboru, czy nadal będzie przedsiębiorcą i będzie opłacać składki w systemie powszechnym, czy rezygnuje z tej działalności i jego jedyną, wiodącą jego działalnością będzie rolnictwo, co będzie tytułem do pozostania w KRUS.

31 maja to termin ostateczny

W tym roku ostatni dzień za złożenie stosownych dokumentów w KRUS, czyli 31 maja, przypada w sobotę.

- Kodeks postępowania administracyjnego, do którego w tym przypadku należałoby się odwołać, nie określa dni wolnych od pracy. Sobota nie jest wolnym dniem od pracy. Zatem terminem ostatecznym, granicznym jest 31 maja, a nie poniedziałek 2 czerwca – wyjaśnia Lewandowska. – Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników nie przewiduje innego terminu niż 31 maja – dodaje.

Jak wyjaśnia Lewandowska, jeżeli ktoś będzie czekał ze złożeniem dokumentów do ostatniego dnia, to musi dokonać tego drogą pocztową, w tym wypadku będzie liczyć się data stempla pocztowego. Ostatniego dnia można również skorzystać z możliwości wysłania dokumentów przez Internet, na skrzynkę KRUS, poprzez platformę usług elektronicznych.

Konsekwencje niezłożenia dokumentów w terminie

Niezłożenie dokumentów w terminie może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje dla rolnika.

- Jeżeli ktoś nie złoży odpowiedniego zaświadczenia bądź oświadczenia w terminie, przestanie być osobą ubezpieczoną w KRUS. Wyłącznie udowodnienie istotnej okoliczności, która spowodowała niewywiązanie się z tego ustawowego obowiązku rolnika, może być uznane za wystarczające do wydania decyzji o dalszym ubezpieczeniu w KRUS tej osoby – informuje Lewandowska. - W tej sytuacji sprawy sporne należy rozstrzygać na drodze sądowej – dodaje.

Liczba ubezpieczonych w KRUS, którzy łączą rolniczą i pozarolniczą działalność, nie przekracza 6 proc. ogółu ubezpieczonych.

Hanna Uszyńska, awi