Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 06.06.2014

Tusk ratuje kopalnie: naprawa, a nie likwidacja

Wprowadzenie programów naprawczych w kopalniach zamiast likwidacji. To główne ustalenie spotkania górniczych związkowców z premierem Donaldem Tuskiem i przedstawicielami rządu.
Spotkanie premiera Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych związków zawodowych w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w KatowicachSpotkanie premiera Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych związków zawodowych w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w KatowicachPAP/Andrzej Grygiel

Handel węglem powinien być poddany pewnym regulacjom - ocenił po czwartkowym spotkaniu ze związkowcami w Katowicach premier Donald Tusk. Dodał, że miałyby one m.in. uchronić rynek przed nieuczciwą konkurencją.

Państwowy skład węgla
- Dyskutowaliśmy nad projektem utworzenia państwowych składów węgla. Będziemy nad tym pracowali, czy będzie to nowa struktura, czy oparta na tych spółkach, które do tej pory zajmowały się handlem węglem - poinformował szef rządu.

Węgiel to nie tylko zysk
Premier przyznał jednak, że dotychczasowe efekty pracy tych spółek "nie są w pełni satysfakcjonujące". - Węgiel w Polsce to nie tylko zysk, ale także kategoria strategii energetycznej, nie mówiąc o elementach społecznych i kulturowych tutaj na Śląsku - zaznaczył.
Tusk ocenił, że właśnie dlatego handel węglem powinien być poddany pewnym regulacjom, które jednak nie ograniczałyby konkurencji. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o budowanie standardów poprzez certyfikację, jak i pilnowanie rynku przed nieuczciwą konkurencją.

Koniec pierwszego etapu prac

23 czerwca premier ponownie spotka się z delegacją górniczych związków zawodowych - zapowiedział w czwartek premier Donald Tusk. Dodał, że zespół rządowy ds. węgla zakończył pierwszy etap prac.
- Zespół rządowy spotka się 16 czerwca, a nasze spotkanie z moim udziałem i szerokiej delegacji związkowej odbędzie się 23 czerwca w Warszawie - powiedział w czwartek Tusk na konferencji prasowej w Katowicach po spotkaniu z przedstawicielami górniczych związków. Tusk poinformował, że w trakcie spotkań poruszano kwestie dotyczące m.in. możliwości ograniczania importu węgla. - Wydawało się nam także rzeczą istotną, aby w tej kwestii zbadać ewentualne patologie. Chodzi nie tylko o ochronę polskiego węgla przed ewentualną nieuczciwą konkurencją, ale wyeliminowanie patologii i korupcji w samej dystrybucji węgla - wyjaśnił.

Kompania Węglowa ZUS zapłaci później

To już czwarta tura rozmów premiera ze związkowcami poświęconych przyszłości branży górniczej. Szef rządu rozmawiał z górnikami 5 i 6 maja w Katowicach, obiecując wówczas promocję i ochronę polskiego węgla. Kolejne spotkanie odbyło się 16 maja w Warszawie. Wtedy premier zapowiedział projekt ustawy odraczającej płatności ZUS przez Kompanię Węglową.
Pod koniec kwietnia tysiące górników manifestowały na ulicach Katowic, domagając się od rządu planu ratunkowego dla branży, która ich zdaniem jest w katastrofalnej sytuacji. Była to najliczniejsza związkowa demonstracja na Śląsku w ostatnich latach.

Tusk: Będziemy się starali uniknąć likwidacji nierentownych kopalni

TVN24/x-news

PAP, IAR