Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Małgorzata Byrska 10.06.2014

Polak pracujący za granicą też może skorzystać z pomocy ekspertów ZUS

W związku z rosnącą aktywnością migracyjną Polaków – celem Dni Poradnictwa jest popularyzowanie wiedzy o ich prawach i obowiązkach wynikających ze stosowania przepisów z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w UE, krajach EOG i Szwajcarii oraz tych wynikających z dwustronnych umów o zabezpieczeniu społecznym zawartych przez Polskę.
Polak pracujący za granicą też może skorzystać z pomocy ekspertów ZUSGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Podczas spotkań pojawią się zapewne także inne pytania i wątpliwości dotyczące różnych świadczeń i ubezpieczeń ‒ zaznacza Ewa Borowczyk z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Z doświadczeń wynika, że Polonia szczególnie ceni sobie możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami ZUS, od których może uzyskać praktyczne informacje dotyczące ich indywidualnej sytuacji wynikających z przepisów o zabezpieczeniu społecznego.

ZUS w podróży służbowej

Od czwartku do soboty w Holandii, a w weekend, czyli w  sobotę i niedzielę w Irlandii ‒ będzie można spotkać się z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na corocznych Międzynarodowych Dniach Poradnictwa.

‒ Zaczęło się to ok. 20 lat temu, od bliskiej współpracy z instytucjami niemieckimi i rozszerzaliśmy to stopniowo na kolejne kraje, natomiast w sposób sformalizowany ta współpraca nabrała wymiaru po podpisaniu deklaracji o współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych  ‒ mówi Ewa Borowczyk, dyrektor Dep. Współpracy Międzynarodowej w centrali ZUS.

Deklaracja była formalnym ukoronowaniem wcześniejszych kontaktów  z placówkami konsularnymi w sprawie realizacji Dni Poradnictwa.

Wspólnym dla ZUS i MSZ celem Dni Poradnictwa jest budowanie przyjaznych relacji z Polonią – zarówno jako obecnymi i potencjalnymi klientami ZUS oraz jako obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej. Ten wspólny cel przyświeca Deklaracji o współpracy ZUS‒MSZ z 10 kwietnia 2012 r.

Ubezpieczenia społeczne: Polak pracujący za granicą

Warto wiedzieć, jak uregulowane są kwestie dotyczące ubezpieczeń społecznych polskich obywateli.

‒ Jeśli chodzi o kraje Unii Europejskiej, to mam na myśli rozporządzenie o koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego. To rozporządzenie, w momencie kiedy Polska weszła do Unii, automatycznie zastąpiło dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym z krajami Unii Europejskiej, z krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego ( Norwegia, Liechtenstein, Islandia, oraz ze Szwajcarią), a spoza krajów UE to są głównie kraje zamorskie: Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, i nowym krajem europejskim jest Ukraina ‒ dodaje Ewa Borowczyk z ZUS.

Warto wykorzystać wiedzę ekspertów ZUS

To, jak te umowy działają w praktyce, może interesować coraz większą rzeszę rodaków pracujących za granicą. Właśnie na takie pytania eksperci chętnie odpowiedzą podczas Międzynarodowych Dni Poradnictwa.

‒ Jeśli się pracowało np. 15 lat w Polsce, a 10 lat w innym kraju i w starym systemie z tego tytułu nie nabrałoby się prawa do świadczenia ani tu, ani tu, to obecnie te okresy ubezpieczenia są sumowane, emerytura jest obliczana w jednym i drugim kraju i wypłacana przez każdy z nich, nabiera się tych uprawnień ‒ tłumaczy ekspertka ZUS.

A podczas spotkań pojawią się zapewne także inne pytania i wątpliwości dotyczące różnych świadczeń i ubezpieczeń, zaznacza Ewa Borowczyk z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ‒ Oczywiście dotyczy to uprawnień emerytalnych, ale również świadomości, czego Polacy podejmujący pracę za granicą, mogą się domagać od swojego pracodawcy w tym kraju, o co dopytywać. I czym skutkuje dla nich to, że pracują w szarej, czarnej strefie i nie są ubezpieczeni. Naturalnie, koordynacja dotyczy tych okresów, które są ubezpieczone, udokumentowane.

W trakcie spotkań można właśnie spokojnie omówić konkretny problem. W 2013 r. odbyły się 52 spotkania w 38 miejscowościach, w 15 krajach. Łącznie wzięło w nich udział 4 639 osób.

Ważne!

Więc przypomnijmy: od czwartku do soboty eksperci ZUS będą w Holandii ‒ w Hadze i w Rotterdamie. A w weekend odwiedzą Waterford i Dublin w Irlandii.

Więcej informacji: http://www.zus.pl/files/Dni%20Poradnictwa_ulotka_2014.pdf

Krzysztof Rzyman /mb

Podstawa prawna:

Deklaracja współpracy pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w zakresie wspólnych działań informacyjnych w dziedzinie zabezpieczenia społecznego dla obywateli RP przebywających za granicą, podpisana  10 kwietnia 2012 roku przez Podsekretarza Stanu w MSZ oraz Prezesa ZUS.

''