Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 29.06.2014

Praca tymczasowa gorszą formą zatrudnienia? Niekoniecznie

W wakacje rośnie zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych. Polska jest liderem, jeśli chodzi o wzrosty obrotów agencji zatrudnienia, a popyt ze strony pracodawców w ostatnim czasie znacząco wzrasta.
Praca tymczasowa gorszą formą zatrudnienia? NiekoniecznieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O pracy tymczasowej w Radiowej Jedynce, w audycji Po pierwsze ekonomia mówiły Alicja Szepietowska z Polskiego Forum HR i dr Monika Gładoch, ekspert organizacji Pracodawcy RP /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- W pierwszym kwartale tego roku mieliśmy wzrost obrotów na poziomie 22 proc. Natomiast wzrost czasu przepracowanego przez pracowników tymczasowych o 12,5 proc. Nie dziwi to w obliczy danych o bezrobociu, które cały czas spada. Jest coraz więcej ofert pracy, a branża pracy tymczasowej jest takim papierkiem lakmusowym, ponieważ jeżeli rośnie zatrudnienie, to najpierw są zatrudniani pracownicy tymczasowi. Jeżeli są zwolnienia, to też najpierw zwalniani są pracownicy tymczasowi – mówi Alicja Szepietowska z Polskiego Forum HR.

Zmienia się model zatrudnienia

Zdaniem ekspertów rynku pracy to dopiero początek, bo praca tymczasowa będzie w dalszym ciągu zyskiwać na znaczeniu.

Jak mówi dr Monika Gładoch, ekspert organizacji Pracodawcy RP, model zatrudniania w Polsce zmienia się, właśnie w stronę coraz większej elastyczności.

- Najbliższe lata to będzie czas nietypowych form zatrudnienia, właśnie dla agencji pracy tymczasowej. Wynika to z tego, że ciągle jednak te otoczenia dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest niestabilne – uważa dr Gładoch.

Praca tymczasowa nie jest już gorszą formą zatrudnienia

Praca tymczasowa przestaje być uważana za gorszą formę zatrudnienia. Najczęściej agencje takich pracowników przyjmują na podstawie umowy o pracę, na czas określony.

- Agencja zatrudnia pracownika tymczasowego u siebie i deleguje go do wykonywania pracy tymczasowej u pracodawcy. Większość obowiązków, oprócz BHP, ma agencja i ona wylicza oraz wypłaca wynagrodzenie, ona udziela urlopu. To znaczy, że domyślną formą zatrudnienia przy pracy tymczasowej jest umowa o pracę – wyjaśnia Szepietowska.

Rosną pensje pracowników tymczasowych

Co ważne pracownikowi tymczasowemu przysługuje takie samo prawo jak pracownikom etatowy zatrudnionym na tym samym lub podobnym stanowisku. Pensje takich pracowników rosną, dodaje Szepietowska.

- Wzrost wynagrodzeń w porównaniu z pierwszym kwartałem 2013 roku jest o 7,25 proc. Stawka godzinowa – 14,85 proc. Gdybyśmy to przeliczyli na pełen etat, to średnie wynagrodzenie miesięczne pracownika tymczasowego wyniosłoby 2494 zł brutto – podaje liczby ekspertka.

W sezonie letnim trzeba uważać na oszustów

Sezon letni to oczywiście czas zwiększonej liczby ofert pracy tymczasowej. To także raj dla oszustów, którzy rekrutują na fałszywe stanowiska pracy.

- To jest bardzo niebezpieczny okres. Sugeruję wszystkim potencjalnym pracownikom tymczasowym, żeby patrzyli, czy agencja jest nowym podmiotem, czy też funkcjonuje długo na rynku. Najlepiej dowiadywać się pocztą pantoflową, jak to jest w niej z umowami. To jest najlepszy, najpewniejszy sposób - radzi dr Gładoch. - Pośrednik, który jest agencją, nie ma prawa pobierać jakichkolwiek opłat, wtedy narusza prawo i to jest próba wyłudzenia pieniędzy – dodaje na koniec.

Justyna Golonko, awi