Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Borys 30.06.2014

Fundusze unijne. Startuje LIFE

Startuje pierwszy polski program w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014 - 2020, a będzie to instrument finansowy LIFE w nowej odsłonie.
EuroEuroGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O pieniądze z LIFE mogą się ubiegać przedsiębiorcy, państwowe jednostki budżetowe, organizacje ekologiczne, jednostki badawcze, czyli wszyscy którzy mają pomysły na projekty związane z ochroną środowiska - mówi w PR24 Krystian Szczepański zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. /Sylwia Zadrożna, Naczelna

Jego budżet wynosi 3 miliardy 400 milionów euro. - O pieniądze mogą się ubiegać przedsiębiorcy, państwowe jednostki budżetowe, organizacje ekologiczne, jednostki badawcze, czyli wszyscy którzy mają pomysły na projekty związane z ochroną środowiska - mówi Krystian Szczepański zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Coraz więcej projektów ma też związek z ochroną klimatu. Program jest wymagający, ponieważ o środki na realizację projektów LIFE konkuruje się z wnioskodawcami z całej Unii Europejskiej. W roku 2013 mieliśmy 1468 wniosków, przy czym w pierwszej dziesiątce aż 3 wnioski z Polski.

Polska ma się czym pochwalić

Od 2008 roku w ramach LIFE PLUS realizowanych jest ponad 60 projektów. Przykładowo, Kraina żubra, projekt mający na celu ochronę tego gatunku w Polsce, czy w gminie Klucze realizacja projektu związanego z Pustynią Błędowską. Te projekty potwierdzają, że inwestycje w przyrodę poprawiają atrakcyjność turystyczną regionu i pozwalają zarabiać.

Wsparcie państwa

Projekty w ramach programu LIFE współfinansuje NFOŚiGW. Zazwyczaj dofinansowanie ze środków Komisji Europejskiej wynosi do 50 procent inwestycji. O resztę środków beneficjenci muszą się postarać sami i to się okazało barierą. Dlatego w roku 2008 Fundusz uruchomił specjalny program współfinansowania projektów w ramach programu LIFE i można w jego ramach uzyskać do 45 procent. Łącznie można zatem dostać dofinansowanie na poziomie 95 procent wydatków, a w wypadku państwowych jednostek budżetowych może to być nawet 100 procent - mówi Krystian Szczepański. To poprawiło atrakcyjność programu. Złożyliśmy 290 wniosków do Komisji, 64 dostały dofinansowanie, a wsparcie Funduszu przekroczyło 250 milionów złotych.

Terminy składania wniosków

Do 26 lipca należy składać wnioski projektów ubiegających się o współfinansowanie z Narodowego Funduszu, a do 15 października wnioski o dofinansowanie ze środków KE. Wnioski i wytyczne do nich są dostępne w języku polskim na stronie www.nfosigw.gov.pl. Wnioski składamy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jest Krajowym Punktem Konsultacyjnym dla tego programu. A jutro w Warszawie odbędzie się VII Dzień Informacyjny na temat programu LIFE. Transmisję online można śledzić na stronie Funduszu.

Sylwia Zadrożna, abo