Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 04.07.2014

Na pracowników z tej branży czeka 50 tys. dobrze płatnych miejsc pracy

W Polsce brakuje ich 50 tysięcy, w Europie ten niedobór wynosi już 300 tysięcy, a do roku 2020 może przekroczyć okrągły milion. Nic więc dziwnego, że firmy prześcigają się w wymyślaniu sposobów, jak zdobyć dobrych informatyków i potem ich u siebie zatrzymać na dłużej. Jak mówił w PR24 Paweł Borowski z firmy informatycznej ITMO firmy kusza zarobkami, ale też zachętami pozapłacowymi.
Polski informatyk dostaje przeciętnie 12 telefonów rocznie z ofertami pracy.Polski informatyk dostaje przeciętnie 12 telefonów rocznie z ofertami pracy. Glow Images/East News
Posłuchaj
  • To branża, której nie dotknął kryzys, gdzie nadal zarabia się krocie i wybiera w ofertach pracy - mówi o branży IT w PR24 Paweł Borowski z firmy informatycznej ITMO /Sylwia Zadrożna PR24/.
Czytaj także

Przyczyną niedoboru siły roboczej w tej branży jest boom informatyczny, który obserwujemy już od kilku lat – mówi ekspert. Podaje przykład olbrzymiego rozwoju i sprzedaży smartfonów i wiążącej się z tym konieczności pisania olbrzymiej ilości aplikacji. A to należy właśnie do informatyków. Ocenia się, że w Polsce biznes IT pod względem sprzedaży wart jest co najmniej 50 mld zł.

To sprawiło, że tej branży kryzys, dotykający różne gałęzie gospodarki w wielu krajach i regionach, nie dotyczył.

Stąd nadal poszukuje się specjalistów z tej branży. Firmy kuszą zarobkami, ale też zachętami pozapłacowymi. Jak mówi Borowski, przedsiębiorstwa starają się też nie tylko szukać nowych pracowników, ale zachęcić do pozostania już zatrudnionych.

Co ciekawe, przynęty płacowe stają się coraz mniejsze – powoli warunki płacowe w krajach zachodnich w stosunku do Polski coraz bardziej się wyrównują. Dlatego wyciąga się inne „wabiki”.

Przykład czerpią z firm amerykańskich, które stawiają właśnie na "udomowienie pracowników". Tak organizują przestrzeń biurową, aby pracownicy czuli się jak w domu a nawet jak na wakacjach, można zdrzemnąć się w hamaku, a nawet pograć w siatkówkę.

Czyli informatycy nie mają na co narzekać. A rocznie informatyk odbiera średnio 12 telefonów z propozycją zmiany pracy. Średnie zarobki w Polsce to co najmniej 5 tys. zł brutto.

Sylwia Zadrożna