Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 10.07.2014

Oskładkowanie umów zleceń dzieli pracodawców i pracowników

Choć pomysł nie jest nowy, od kilku lat nie może się doczekać realizacji. Być może wkrótce się to zmieni. Rząd chce nałożyć na pracodawców obowiązek odprowadzania składek ZUS od umów zleceń, czyli popularnych "śmieciówek".
Oskładkowanie umów zleceń dzieli pracodawców i pracownikówGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Ekspert organizacji Pracodawcy RP, Wioletta Żukowska (IAR) przekonuje, że takie zmiany przyniosą wiele negatywnych konsekwencji dla rynku pracy.
  • Piotr Szumlewicz z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych podkreśla, że nie może być tak, że od jednych umów pracodawcy odprowadzają składki, a od innych nie./IAR/
Czytaj także

Część przedsiębiorców nie chce się na to zgodzić, wskazując, że będzie to oznaczało dla nich dodatkowe obciążenia finansowe. Ekspert organizacji Pracodawcy RP, Wioletta Żukowska przekonuje, że takie zmiany przyniosą wiele negatywnych konsekwencji dla rynku pracy - spowodują miedzy innymi wzrost bezrobocia wśród młodych i słabiej wykształconych, bo przedsiębiorcy będą musieli ciąć koszty.

Związkowscy chcą płacenia składek

Oskładkowania "śmieciówek" domagają się między innymi związki zawodowe. Piotr Szumlewicz z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych podkreśla, że nie może być tak, że od jednych umów pracodawcy odprowadzają składki, a od innych nie. Jego zdaniem, dzięki oskładkowaniu łatwiej będzie walczyć z niskimi płacami, a do budżetu państwowego trafi więcej pieniędzy, które zostaną potem wydane na emerytury i ochroną zdrowienia.
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, oprócz oskładkowania umów-zleceń, zakłada też między innymi objęcie obowiązkiem odprowadzania składek członków rad nadzorczych. Sejm zajmie się nim najwcześniej po wakacjach.

IAR, abo