Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 16.07.2014

Są jeszcze duże pieniądze dla firm w ramach programu GEKON

Firmy mają jeszcze szanse na wsparcie finansowe w ramach drugiej edycji programu GEKON czyli Generatora Koncepcji Ekologicznych. Do wydanie jest ponad 36 mln złotych na prace badawczo - rozwojowe i 160 mln na wdrożenia innowacyjnych technologii proekologicznych dla dużych i małych przedsiębiorstw.
Beata Tylman, dyrektor Zespołu Pomocy Publicznej w PwC.Beata Tylman, dyrektor Zespołu Pomocy Publicznej w PwC.Polskie Radio
Posłuchaj
  • Są jeszcze szanse na wsparcie finansowe w ramach drugiej edycji programu GEKON, jak otrzymać dofinansowanie, tłumaczy Beata Tylman, dyrektor Zespołu Pomocy Publicznej w PwC./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

W ramach programu GEKON firma może uzyskać od 0,5 mln do nawet 10 mln złotych bezzwrotnej dotacji na planowane prace badawczo-rozwojowe. GEKON powstał z inicjatywy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i ma wspierać projekty badawcze  i wdrożeniowe. Projekty mają dotyczyć innowacyjnych technologii proekologicznych.  Nabór wniosków na prace badawczo – rozwojowe rozpocznie się 9 sierpnia i potrwa do 8 września 2014 r.

Do wydania 196 mln zł

W ramach rozpoczynającej się właśnie drugiej edycji programu, pula środków dostępnych na potrzeby prac badawczo-rozwojowych wynosi 36 mln złotych, a dodatkowe 160 mln złotych bezzwrotnej dotacji przewidziano na wdrożenia nowych rozwiązań.

Szanse na dotacje mają duże i te najmniejsze firmy

Program przeznaczony jest zarówno dla dużych przedsiębiorców, jak i firm z sektora małych i średnich firm. – Atrakcyjność programu GEKON polega na tym, że wspiera on nie tylko prace badawcze, ale pomaga również wdrożyć opracowane rozwiązania – mówi Beata Tylman, dyrektor Zespołu Pomocy Publicznej w PwC. W ramach programu szanse na dotacje mają nie tylko firmy działające w branży ochrony środowiska, ale również np. firmy produkcyjne z pomysłami na wdrożenie innowacji pozwalających na osiągnięcie wymiernego efektu ekologicznego – tłumaczy Tylman.

Innowacyjne technologie w cenie

W pierwszej edycji konkursu wpłynęło prawie 366 wniosków, a dofinansowanie na łączną kwotę 77 mln PLN otrzymały 24 projekty. Wśród wybranych inicjatyw znalazły się m. in. projekt inteligentnego systemu sterowania oświetleniem ulicznym, czy inteligentne gniazdo energetyczne, wykorzystujące innowacyjne technologie pozyskiwania i przetwarzania energii ze źródeł odnawialnych.

Podobnie jak w pierwszej edycji, także i teraz konkurs został podzielony na dwa etapy: badawczo-rozwojowy i wdrożeniowy. W pierwszej fazie przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie planowanych prac badawczo-rozwojowych w jednym z pięciu obszarów m.in. efektywność energetyczna i magazynowanie energii czy nowatorskie metody otrzymywania paliw, energii i materiałów z odpadów oraz recyklingu odpadów.

Na wdrożenie proekologicznej technologii nawet 20 milionów

Po ukończeniu prac badawczo-rozwojowych można ubiegać się o dofinansowanie wdrożenia opracowanego rozwiązania i uzyskać nawet do 20 mln złotych. W części dotyczącej wdrożeń decyduje kolejność zgłoszeń następujących sukcesywnie po skończeniu badań, gdy wyniki są gotowe do wdrożenia  – podkreśla Beata Tylman.

Warto się zgłosić

Konkurs, zdaniem Beaty Tylman, będzie cieszył się dużym zainteresowaniem. Warunki programu są bardzo atrakcyjne a do tego  spektrum potencjalnych beneficjentów jest bardzo szerokie. W konkursie mogą brać udział zarówno firmy startujące samodzielnie, jak i grupy przedsiębiorstw oraz konsorcja składające się z przedsiębiorstw oraz jednostek naukowych. Ważny jest także fakt, że jesteśmy obecnie w okresie przejściowym pomiędzy starą a nową perspektywą finansową, a to oznacza, że program i tym samym Generator Koncepcji Ekologicznych to jedna z niewielu szans na pozyskanie bezzwrotnej dotacji na przedsięwzięcia w 2014 roku – tłumaczy Beata Tylman, dyrektor Zespołu Pomocy Publicznej w PwC.

Justyna Golonko