Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Borys 25.07.2014

InPost kupi akcje Poczty Polskiej? Dyrektor InPost: niczego nie wykluczamy

Czy InPost chce startować w konkursie na powszechnego dostawcę pocztowego? Spółka niczego nie wyklucza. Sytuacja na rynku pocztowym jest dynamiczna.
InPostInPostInPost, materiały prasowe
Posłuchaj
  • Czy InPost chce startować w konkursie na powszechnego dostawce pocztowego mówi na antenie Polskiego Radia24 Janusza Jank, Dyrektor ds. Strategicznych Relacji Biznesowych firmy InPost / Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia /
Czytaj także

Rynek usług pocztowych dynamicznie się zmienia. Firma InPost pojawiła się w 2006 roku. –Szczególnie ostatnie kilkanaście miesięcy to bardzo dynamiczne zmiany na tym rynku. Kamieniem milowym było wejście w życie ustawy - Prawo Pocztowe, która obowiązuje od stycznia 2013 roku. Był to ostatni możliwy termin, w jakim państwo polskie mogło zliberalizować rynek usług pocztowych – przekonywał na antenie Polskiego Radia 24 Janusza Jank, dyrektor ds. Strategicznych Relacji Biznesowych firmy InPost – największego operatora usług pocztowych, po Poczcie Polskiej.

Liberalizacja rynku usług pocztowych

Najważniejszą zmianą było zlikwidowanie obszaru zastrzeżonego dla Poczty Polskiej  – czyli dostarczania korespondencji do 50 g. To sprawiło, że zniknęły bariery prawne, które wcześniej uniemożliwiały funkcjonowanie innych operatorów na tym rynku.  Jednakże wciąż istnieje cała gama zapisów, które faworyzują Pocztę Polską, dając jej  – albo wyłączność – albo prawie wyłączność dla operatora wyznaczonego. Jednak rynek liberalizuje się sam. Przykładem tego może być sytuacja pod koniec ubiegłego roku i wygrana Polskiej Grupy Pocztowej w przetargu na dostawcę korespondencji sądowej. Ten przetarg pozwolił operatorom alternatywnym pokonać ostatnią przeszkodę do obsługi całego kraju.  – Dzisiaj świadczymy usługi tak, jak operator wyznaczony – na obszarze całej Polski – dodaje Jank.

Dynamiczny rozwój operatorów alternatywnych

Firmy prywatne stanowią coraz większą konkurencję dla  Poczty Polskiej. Na koniec 2013 roku – według danych UKE – konkurencja dla PP stanowiła  blisko 20% rynku.  A z roku na rok udział operatorów alternatywnych rośnie.

Alternatywna sieć usług pocztowych

-To ewenement – mówił gość PR 24.  Trudno sobie wyobrazić, żeby w naszym kraju funkcjonowała alternatywna sieć energetyczna czy wodociągowa – a w Polsce dzisiaj mamy dwie, równolegle działające sieci pocztowe – Poczty Polskiej i operatorów alternatywnych.

InPost operatorem wyznaczonym?

Do końca 2015 r. Poczta Polska jest operatorem wyznaczonym do świadczenia usług  powszechnych. W przyszłym roku Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpisze konkurs na nowego operatora, który począwszy od 2016 roku będzie świadczył te usługi przez 10 lat. Czy InPost będzie chciał zostać operatorem wyznaczonym? – Dzisiaj rozwój rynku jest tak dynamiczny, że niczego nie można wykluczyć – mówił gość Polskiego Radia 24.  Operator wyznaczony posiada wiele przywilejów, ale posiada też parę obowiązków – a jednym z nich jest kwestia utrzymywania sieci.  Propozycją operatorów alternatywnych jest udostępnienie sieci PP innym operatorom -  którzy za np. awizacje przesyłek płaciliby za wykonanie tej części usługi.

Prywatyzować Pocztę Polską?

- O tym się mówi już od jakiegoś czasu. Jest to pozytywna informacja dla rynku, gdyż zapewni to pełną przejrzystość – na czym nam również zależy – dodaje Jank. Widzimy pozytywne działania PP:  wprowadzanie nowych rozwiązań i nowych usług. Jednocześnie widać element, który blokuje rozwój rynku, to jest niechęć operatora wyznaczonego do współpracy z operatorami alternatywnymi.

Poczta powinna zostać sprywatyzowana ze względów ekonomicznych. – Bez względu na to, kiedy prywatyzacja Poczty Polskiej nastąpi, Skarb Państwa zachowa większość jej udziałów – przekonywał gość PR24.

InPost kupi akcje Poczty?

– Zobaczymy. Natomiast ja osobiście nie wierzę, że prywatyzacja PP nastąpi za dwa lata, a w związku z tym rynek w ciągu dwóch, trzech, czterech lat może się bardzo zmienić – i to może Poczta Polska kupi akcje InPostu – dodaje Janusz Jank.

Dominik Olędzki, abo