Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 31.07.2014

Pracodawca dofinansuje nasz urlop

Sezon urlopowy w pełni, a wakacje to spory wydatek. Są jednak sposoby na to, by spędzić udany urlop i… nie zadłużyć się.
PieniądzePieniądzeGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Pieniądze powinny być wypłacone w ostatnim dniu przed rozpoczęciem urlopu, ale często zdarza się, że pracodawcy wypłacają dofinansowanie już po urlopie – tłumaczy gość Radiowej Jedynki Izabela Ukonu ze spółki doradztwa podatkowego Accreo Sp. z o.o.(Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Przede wszystkim warto skorzystać z dofinansowania do tzw. wczasów pod gruszą, które organizujemy samodzielnie, a pracodawca dokłada do naszych wakacji np. z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Kto może dostać dofinansowanie

– Z dopłat do wypoczynku mogą skorzystać pracownicy, których pracodawca posiada Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Do tworzenia takiego Funduszu zobligowani są ci pracodawcy, którzy mają co najmniej 20 pracowników. Mogą z niego także korzystać byli pracownicy, emeryci, renciści oraz dzieci pracowników – wyjaśnia gość Radiowej Jedynki Izabela Ukonu ze spółki doradztwa podatkowego Accreo Sp. z o.o.

Na jaką dopłatę można liczyć

Dofinansowanie nie może przekraczać podstawowego odpisu na ZFŚS, to jest ok. 1100 zł. Przy czym pracodawca może ustalić niższą kwotę. Zwykle te kwoty wahają się, i są uzależnione od wysokości dochodu na osobę w rodzinie pracownika.

Jakie warunki trzeba spełnić

Należy dowiedzieć się, czy nasz pracodawca ma ZFŚS. Następnie w regulaminie Funduszu należy sprawdzić, jak ubiegać się o dopłatę do wypoczynku. W szczególności trzeba złożyć oświadczenie, jaką mamy wysokość dochodu na osobę w rodzinie i wystąpić z wnioskiem o wypłacenie kwoty dofinansowania oraz  – co jest warunkiem koniecznym – należy wybrać się na wakacje, trwające co najmniej 14 dni bez przerwy.

Kto dostanie najwyższe dofinansowanie

Najczęściej występują progi zróżnicowania. Czyli np. 1276 zł  – to jest kwota do której przysługuje nam najwyższe dofinansowanie, a później są progi, kiedy przysługują nam niższe kwoty. Dlatego warto dowiedzieć się o możliwości uzyskania tego dofinansowania, nawet jeśli mamy średnie dochody.

– Ponieważ możemy uzyskać różne kwoty, w zależności od wysokości dochodu przypadającego na osobę w rodzinie – zachęca ekspertka.

Należy więc pobrać z działu kadr odpowiednie wnioski, dowiedzieć się, jak wygląda procedura ich składania, a następnie wypełnić i złożyć w miarę wcześnie, tak by pracodawca miał czas na rozpatrzenie tego wniosku i by mógł wypłacić pieniądze.

– Uznaje się, że pieniądze powinny być wypłacone w ostatnim dniu przed rozpoczęciem urlopu, ale często zdarza się, że pracodawcy wypłacają dofinansowanie już po urlopie – tłumaczy Izabela Ukonu.

Czy wypłaty dotyczą tylko urlopu letniego

Ustawodawca nie reguluje tego, kiedy należy wykorzystywać wczasy pod gruszą.

– Wydaje się, że nie ma żadnych przeciwwskazań, by była ta możliwość stosowana w innych miesiącach. Zwłaszcza, że powinno to być korzystne także dla pracodawcy, który będzie w ten sposób unikał sytuacji, kiedy w miesiącach letnich większość pracowników pozostaje na urlopach – zauważa gość Radiowej Jedynki.

Wczasy pod gruszą. Jaką dopłatę do wakacji może otrzymać pracownik? >>>

Najczęściej jednak zakłady pracy dopłacają do wypoczynku raz w roku, do urlopu trwającego nieprzerwanie 14 dni. Dofinansowywane mogą być wczasy dla całej rodziny lub tylko wyjazd dziecka na kolonie. Natomiast jeśli w firmie nie ma ZFŚS, to pracodawca może wypłacić tzw. świadczenie urlopowe.

Justyna Golonko, mb