Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 03.08.2014

USA otworzą rynek pracy dla specjalistów z Polski?

Wysoko wyspecjalizowani specjaliści z Polski są bardzo pożądani na europejskim rynku pracy.
USA otworzą rynek pracy dla specjalistów z Polski?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Tomasz Szpikowski, prezes firmy świadczącej usługi inżynieryjne w wielu krajach: wielu polskich specjalistów pracuje w Niemczech (IAR)
  • Agnieszki Cieślok z firmy HRK: zawodowe dyplomy mogą być niedługo respektowane po obu stronach oceanu (IAR)
  • Agnieszki Cieślok z firmy HRK: otwarcie amerykańskiego rynku pracy byłoby szansą dla polskich pracowników (IAR)
Czytaj także

Nasi inżynierowie są w Niemczech, w Norwegii czy we Włoszech po prostu rozchwytywani - mówi Tomasz Szpikowski, prezes firmy świadczącej usługi inżynieryjne w wielu krajach.

W Niemczech na przykład pracuje około 8 tysięcy inżynierów z Polski głównie w branży motoryzacyjnej, wydobywczej, lotniczej, energii zielonej.
Wielu ekspertów rynku pracy obawia się jednak, że jeśli tak dalej pójdzie, to wykształcona w Polsce wysoko wykwalifikowana kadra będzie zasilać unijne rynki, a u nas zabraknie fachowców.

Ujednolicenie regulacji niektórych zawodów
Tymczasem podczas kolejnej rundy negocjacyjnej umowy o wolnym handlu między Unią a Stanami Zjednoczonymi włączono ujednolicenie regulacji niektórych zawodów. I tak zawodowe dyplomy mogą być niedługo respektowane po obu stronach oceanu. Zdaniem Agnieszki Cieślok z firmy HRK wspierającej przedsiębiorstwa w podnoszeniu efektywności działania, taka perspektywa budzi zarówno wiele nadziei, jak i obaw.

Umowa o wolnym handlu UE i USA. Zyskają polscy specjaliści? >>>
Nadzieje budzi zwłaszcza w młodych zdolnych pracownikach, dla których wyjazd do USA mógłby być okazją do rozwinięcia skrzydeł. Agnieszka Cieślok dodaje, że ci młodzi ludzie zdobędą kompetencje, być może nabędą przedsiębiorczego, bardzo charakterystycznego dla Stanów Zjednoczonych sposobu myślenia i działania, a później wrócą do kraju. Według niej, najczęściej o powrocie decydują względy rodzinne.
Na razie jednak jeszcze daleka droga do jednolitego transatlantyckiego rynku pracy i zniesienia wiz. Nie powstała nawet lista zawodów, które miałyby być objęte reformą. Wiadomo tylko, że pod uwagę brani są architekci, audytorzy, prawnicy i księgowi.

IAR, awi