Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 05.08.2014

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Jak zminimalizować ryzyko i bezpiecznie wynająć mieszkanie - mówi Michał Bukowski, kierownik działu najmu w Home Broker.
Przed wynajęciem dobrze jest sprawdzić w internecie kto jest właścicielem lokalu.Przed wynajęciem dobrze jest sprawdzić w internecie kto jest właścicielem lokalu.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Jak zminimalizować ryzyko i bezpiecznie wynająć mieszkanie - mówi Michał Bukowski, kierownik działu najmu w Home Broker../Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Wrzesień i październik już wkrótce, a to oznacza, że na rynku najmu trwa najgorętszy okres. Uczniowie i studenci wykorzystują ostatnie miesiące wakacji by znaleźć lokum na kolejny rok nauki. Dla właścicieli takich mieszkań to z kolei czas żniw, ale i ryzyko. Bo oprócz  zniszczeń w lokalu, trzeba pamiętać też o niebezpieczeństwie nieterminowych płatności.


– Najlepiej zacząć od sprawdzenia, kilku dokumentów po to by się upewnić, czy potencjalny najemca jest rzeczywiście osobą, za którą się podaje - podpowiada Michał Bukowski.

Zaczynamy od weryfikacji najemcy
– Musimy zweryfikować dokument tożsamości, porównać go z drugim dokumentem np. prawem jazdy, paszportem, czy po prostu sprawdzić na portalu społecznościowym taką osobę.
– Pamiętajmy, że umowa najmu, to biznes - przypomina Home Broker, więc tak jak firma przed podpisaniem kontraktu sprawdza swoich partnerów, tak i tu należy pozyskać jak najwięcej informacji o najemcy. Można na przykład poprosić o przedstawienie raportu z Biura Informacji Kredytowej, zaświadczenie o dochodach lub inny dokument, który potwierdzi, że jest to osoba wiarygodna i nie powinna sprawiać problemów z płatnościami.

Trzeba spisać umowę najmu
Co ważne, umowa najmu powinna być spisana. Mamy różne formy takich umów. Z punktu widzenia najemcy, najkorzystniejsza będzie zwykła umowa. Jednak dla właściciela mieszkania, który chce je wynająć, najbezpieczniejszy będzie tzw. "najem okazjonalny", który najsilniej zabezpiecza jego interesy i pozwala uniknąć sytuacji, w której nie będzie możliwości eksmitowania np. uciążliwego najemcy z lokalu.

Co zapisać w umowie
– Taka umowa najmu okazjonalnego musi spełniać określone warunki - podkreśla Michał Bukowski. Przede wszystkim wymagana jest obecność u notariusza i deklaracja najemcy o opuszczeniu lokalu po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy.

Dodatkowo najemca musi wskazać lokal zastępczy, do którego będzie mógł się wyprowadzić. Koniecznym warunkiem jest też, by dochody z najmu zostały zgłoszone do urzędu skarbowego.
Umowa najmu okazjonalnego to najsilniejsze zabezpieczenie interesów właściciela mieszkania, ale warto pamiętać o jeszcze kilku istotnych rzeczach.

Ważne by zapisać w niej, co wchodzi w skład czynszu oraz terminy płatności i odsetki za ewentualne opóźnienia - wylicza Michał Bukowski z Home Broker.
Standardem jest też kaucja, która zabezpiecza przed ewentualnymi zniszczeniami w lokalu lub nieterminowymi płatnościami. Zwykle wynosi jedno-lub kilkakrotność miesięcznego czynszu i jest zwracana najemcy, jeśli umowa została zakończona a mieszkanie oddane w stanie, w jakim je odbierał.
Tu przydatne jest udokumentowanie stanu mieszkania np. zdjęciami. Przed rozpoczęciem najmu warto więc nie tylko spisać liczniki, ale i zrobić zdjęcia, które bywają pomocne szczególnie przy ewentualnych zniszczeniach lokalu czy wyposażenia. Protokół zdawczo-odbiorczy powinien więc zawierać jak najwięcej szczegółów.
Elżbieta Szczerbak.