Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 11.08.2014

Buy British, bojkoty importu i Fair Trade

Brytyjski eksport artykułów spożywczych do Rosji to przede wszystkim mrożone ryby i ten sektor ucierpiał już od pierwszego dnia rosyjskiego embarga.

W Wielkiej Brytanii nie słychać jednak podobnych zachęt do jedzenia makreli i śledzi, jak w Polsce do zakupów krajowych jabłek. Nie znaczy to jednak, że brytyjskie rolnictwo nie promuje krajowej żywności.
Istniejący od 1908 roku narodowy Związek Farmerów prowadzi kampanię Back British Farming, czyli popieraj brytyjskie rolnictwo. Na jej stronie internetowej można się dowiedzieć dlaczego: bo brytyjscy farmerzy dbają o środowisko, konsumenta i zwierzęta lepiej niż konkurenci zagranicą. Wprowadzili na przykład humanitarne warunki w hodowli zwierząt, o kilkanaście lat wyprzedzając unijne dyrektywy. Związek farmerów promuje też rodzime produkty podczas dorocznych jesiennych 2 tygodni brytyjskiej żywności.

Obywatelski bojkot importu

Brytyjczycy mają jednak również inną tradycję - obywatelskich bojkotów importu. W przeszłości dotknęły one zwłaszcza Republikę Południowej Afryki w erze apartheidu, ale też wielkie firmy nieoglądające się na dobro farmerów bądź środowiska naturalnego.
Innym przejawem tej obywatelskiej troski jest ruch Fair Trade - Uczciwy Handel. Popiera on import od drobnych wytwórców w biednych krajach - palestyńskie tłocznie oliwy, producentów owoców na Karaibach, albo kawy w Etiopii.
IAR, abo