Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 18.08.2014

Jak korzystnie wynająć mieszkanie? Różne sposoby rozliczeń podatkowych

Po wakacyjnym zastoju rynek wynajmu mieszkań powoli się rozkręca. A wszyscy właściciele lokali, którzy zdecydują się na wynajem, muszą zarobki z tego tytułu wykazać przed fiskusem i je opodatkować. Są dwie możliwości.
Jak korzystnie wynająć mieszkanie? Różne sposoby rozliczeń podatkowychGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O różnych sposobach płacenie podatku od wynajmowanego mieszkania w audycji Po pierwsze ekonomia / Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

W wynajmie prywatnym można zdecydować się na opodatkowanie ze skalą PIT, czyli na początku płacimy 18 proc. podatku, a po przekroczeniu 85 tysięcy złotych dochodu zaczynamy płacić 32 proc. od nadwyżki.

- Ta opcja charakteryzuje się tym, że płacimy podatek tylko od czystego zysku, bo utrzymanie takiego mieszkania, które wynajmujemy też generuje koszty, chodzi m.in. o opłaty eksploatacyjne, opłaty na rzecz wspólnoty bądz spółdzielni mieszkaniowej, podatek od nieruchomości, opłaty za media, czasem mieszkanie kupione jest na kredyt i odsetki od kredytu możemy wpisywać w koszty uzyskania przychodów – wylicza Przemysław Więcek, doradca podatkowy.

Alternatywą jest ryczałt

Druga możliwość to ryczałt ewidencjonowany dodaje Michał Bukowski z Home Broker. – W tym przypadku płacimy 8,5 proc. proc., ale należy pamiętać, w tej wersji nie można odliczać kosztów. Zatem trzeba się zastanowić, jaki mamy pomysł na nieruchomość, czy mamy w planach jakieś dodatkowe koszty w ciągu całego roku – zauważa gość.

Diabeł tkwi w szczegółach

Przed wyborem sposobu opodatkowania należy wszystko dokładnie policzyć, by wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. - Czasem okaże się, że 18 proc. od dochodu to mniej niż 8,5 proc. od obrotu. Zasadniczo mieszkania, które mają duże koszty utrzymania, kredyt lub wysoki czynsz opłaca się rozliczać na zasadach ogólnych. Jeśli zaś nasz lokal praktycznie nie generuje kosztów, bo dostaliśmy go w darowiźnie, to w takim przypadku może być korzystniej wybrać opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym – wyjaśnia rozmówca.

Kiedy i ile amortyzujemy?

Warto pamiętać, że do kosztów uzyskania przychodów można doliczyć amortyzację tylko w wypadku rozliczania się na warunkach ogólnych. Standardowa stawka amortyzacyjna wynosi 1,5 proc. czyli aż 60 lat potrzebujemy, by wpisać mieszkanie w koszty uzyskanie przychodów. Natomiast drugi sposób jest przyspieszony i obowiązuje do lokali i mieszkań, które były używane co najmniej 5 lat przed oddaniem do używania. W takiej sytuacji indywidualnie określamy stawkę z przedziału od 0 do 10 proc.

Inną możliwością skorzystania z przyspieszonej amortyzacji jest ulepszenie zakupionego mieszkania przez jego wynajęciem, w takim wypadku niezbędne jest zainwestowanie w dany lokal nie mniej niż 30 proc jego wartości.

Analityk o spadku zapotrzebowania na mieszkania na wynajem

TVN24 Biznes i Świat/x-news

Dominik Olędzki, abo