Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 19.08.2014

Rząd przyjął projekt zmian w janosikowym

Maksymalny poziom wpłat, gospodarcze bezpieczniki i nowy sposób podziału pieniędzy. Rząd przyjął zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
PieniądzePieniądzeSXC

Regulacje dotyczą tak zwanego janosikowego, czyli podatku płaconego przez bogate samorządy na rzecz biedniejszych. Na razie nowe przepisy będą dotyczyć tylko samorządów wojewódzkich. Podatek będą płacić te samorządy, w których dochód na jednego mieszkańca przekracza średnią krajową.

Wyższe progi

Rząd podniósł progi dochodów, po przekroczeniu których trzeba będzie płacić podatek. Według obliczeń samorządu województwa mazowieckiego pozwoli to na oszczędność rzędu 100 milionów złotych rocznie. Ministrowie określili też maksymalny poziom wpłat, który nie będzie mógł przekroczyć 35 procent dochodów podatkowych jednostki samorządowej. W projekcie nowych przepisów znalazł się też zapis o nowym sposobie dzielenia środków. 52 procent wpłat ma trafiać do województw z najwyższym bezrobociem, a 48 procent wpłat otrzymają województwa na wyrównanie poziomu dochodów.

Janosikowe promuje przeciętność
Bogatym samorządom będzie łatwej. Wyższe progi dochodowe, granice maksymalnych wpłat oraz nowy system podziału pieniędzy. Rząd zmienia Janosikowe, ponieważ w marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł jego niezgodność z ustawą zasadniczą.
Wiceprezydent Centrum imienia Adam Smitha, Andrzej Sadowski twierdzi, że tak zwane Janosikowe się nie sprawdziło, ponieważ promuje przeciętność. Zdaniem eksperta, w obecnym systemie nie opłaca się wypracowanie nadwyżki dochodów, ponieważ trzeba ją przekazać biedniejszym samorządom.

Trzeba zmienić finansowanie

Przedstawiciel CAS, dodaje, że konieczne są gruntowne zmiany w finansowaniu samorządów. Rozwiązaniem jest na przykład podział nadwyżki w ramach województwa, w którym została wypracowana.
Na razie nowe przepisy będą dotyczyć tylko samorządów wojewódzkich. Podatek będą płacić te samorządy, w których dochód na jednego mieszkańca przekracza średnią krajową.
Ministrowie określili też maksymalny poziom wpłat, który nie będzie mógł przekroczyć 35 procent dochodów podatkowych jednostki samorządowej. W projekcie nowych przepisów znalazł się też zapis o nowym sposobie dzielenia środków. 52 procent wpłat ma trafiać do województw z najwyższym bezrobociem, a 48 procent wpłat otrzymają województwa na wyrównanie poziomu dochodów.

Rządowy projekt trafi teraz do Sejmu.

IAR, abo