Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 22.08.2014

GUS: koniunktura w przemyśle i handlu oceniana korzystnie w sierpniu

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w sierpniu oceniany jest korzystnie, podobnie jak w lipcu i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat - wynika z badania GUS.
DaneDaneGlow Images/East News

GUS podał, że w sierpniu i lipcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 5.
- Podobnie jak przed miesiącem poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 12 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - napisano w komunikacie.
Oceny bieżącego portfela zamówień pozytywne
Według badania, oceny bieżącego portfela zamówień są nieznacznie pozytywne, na co wpływa mniejszy niż przed miesiącem spadek zagranicznego portfela zamówień i nieco większy niż w lipcu wzrost krajowego portfela zamówień.

W handlu hurtowym też nieźle

GUS podał ponadto, że w sierpniu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest optymistycznie, podobnie jak w lipcu, i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat.
- Diagnozy i prognozy sprzedaży oraz oceny bieżącej sytuacji finansowej są korzystne, lepsze od zgłaszanych przed miesiącem. Utrzymują się pozytywne przewidywania dotyczące sytuacji finansowej. Przedsiębiorcy przewidują, iż ceny towarów będą rosnąć wolniej niż zapowiadano w lipcu - napisano w komunikacie GUS.
Według GUS ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w sierpniu na poziomie plus 10 (plus 9 w lipcu).
- Poprawę koniunktury sygnalizuje 19 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 9 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 10 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - napisano.

Pozytywny klimat w handlu detalicznym

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest podobnie jak w lipcu i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat.

Według GUS ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w sierpniu na poziomie 0 (tak jak w lipcu).
- Poprawę i pogorszenie koniunktury sygnalizuje po 15 proc. badanych przedsiębiorstw (analogicznie jak przed miesiącem). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - napisano.
Zgodnie z badaniem diagnozy i prognozy sprzedaży są nieznacznie optymistyczne, lepsze od zgłaszanych przed miesiącem.
- Poprawiają się oceny bieżącej sytuacji finansowej, choć są nadal negatywne. Przewidywania w tym zakresie pozostają niekorzystne. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. Mimo to przedsiębiorcy planują niewielkie zwiększenie zamówień towarów u dostawców. Poziom spadku zatrudnienia może być zbliżony do planowanego w lipcu. Bieżące i przyszłe ceny towarów rosną w tempie podobnym do zapowiadanego miesiąc wcześniej - napisano w komunikacie.

PAP, awi