Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 25.08.2014

PKB w 2014 roku wzrośnie o ok. 3,3 proc. Raport Ministerstwa Gospodarki

W 2014 r. PKB wzrośnie o ok. 3,3 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 0,3 proc. - wynika z prognoz Ministerstwa Gospodarki. Na koniec roku bezrobocie wyniesie 12,3 proc., a produkcja przemysłowa w tym roku wzrośnie o ok. 4,5 proc.
PKB w 2014 roku wzrośnie o ok. 3,3 proc. Raport Ministerstwa GospodarkiGlow Images/East News

- Oczekujemy, że w 2014 r. tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy w stosunku do odnotowanego w roku 2013 i osiągnie poziom ok. 3,3 proc. Rolę motoru wzrostu gospodarczego w kraju przejmie popyt wewnętrzny, w wyniku wzmożonej aktywności gospodarczej w kraju - napisano w kwartalnym raporcie MG.
PKB Polski rośnie, ale wolniej: w II kwartale o 3,2 procent >>>
Z szybkiego szacunku GUS wynika, że w drugim kwartale wzrost PKB wyniósł 3,2 proc., co w całym półroczu pozwoliło uzyskać wzrost o 3,3 proc.
- Rolę stymulatora wzrostu gospodarczego Polski w I połowie 2014 r. przejął ponownie popyt krajowy. Według obliczeń DSA MG, przyczyniły się do tego wzrost konsumpcji o 2,5 proc., przy wzroście udziału w PKB oraz dynamiczne ożywienie inwestycji (wzrost o 7,1 proc.) - napisano.
Przewidywany wzrost produkcji przemysłowej o ok. 4,5 proc.
Analitycy resortu gospodarki przewidują, że produkcja przemysłowa w całym 2014 r. wzrośnie o ok. 4,5 proc.

Produkcja przemysłowa rośnie, ale wzrasta też niepewność >>>
- Oczekuje się, że w całym 2014 roku produkcja sprzedana przemysłu wzrośnie o ok. 4,5 proc. (..) Stopniowa poprawa sytuacji na rynku nieruchomości, przy niskiej bazie z roku 2013, spowoduje, że w 2014 roku produkcja budowlano-montażowa wzrośnie o ok. 7,0 proc. - napisano.
"Wskaźnik inflacji wyniesie 0,3 proc."
MG przewiduje, że w 2014 r. średnioroczny wskaźnik inflacji wyniesie 0,3 proc.
- W I półroczu 2014 roku wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych utrzymywał się na niskim poziomie (0,4 proc.), nieco nawet pogłębiając spowolnienie wzrostu z II połowy ubiegłego roku. Duże wahania wskaźników cen w skali roku obserwowano w żywności i napojach bezalkoholowych, zdrowiu i łączności, a do odwrócenia kierunku zmian wskaźnika doszło w edukacji za sprawą redukcji kosztów opłat za placówki edukacyjne wprowadzonej we wrześniu 2013 r. Na 0,45-proc. wzrost cen w I półroczu 2014 r. złożyły się przede wszystkim wyższe niż przed rokiem ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,8 proc.), rosnące koszty utrzymania mieszkania (o 1,8 proc. rdr), a także towarów i usług w zakresie rekreacji i kultury oraz restauracji i hoteli (po 1,5 proc.) - napisano.

Ekonomiści ostrzegają: rosyjskie embargo obniży wzrost polskiego PKB i inflację >>>
- W czerwcu wzrost cen osiągnął poziom 0,3 proc. rdr, przy czym największy wkład w ten wynik miały ceny związane z użytkowaniem mieszkania (+0,41 pkt. proc .) oraz ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (+0,26 pkt. proc.). W przeciwnym kierunku najsilniej oddziaływały ceny odzieży i obuwia (-0,24 pkt. proc.) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (-0,21 pkt. proc.) - dodano.
Stopa bezrobocia na koniec roku - 12,3 proc.
Analitycy resortu gospodarki prognozują, że na koniec roku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 12,3 proc.
- Skala ożywienia aktywności gospodarczej będzie mieć stosunkowo niewielkie przełożenie na poprawę sytuacji na rynku pracy, który z opóźnieniem reaguje na zmiany w gospodarce realnej. W rezultacie tego oczekuje się, że w końcu roku 2014 stopa bezrobocia powinna być wyraźnie niższa niż w końcu 2013 roku i kształtować się na poziomie 12,3 proc. - napisano.

Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej: 12,5-procentowe bezrobocie na koniec roku.

Źrodło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

PAP, awi