Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 03.09.2014

Rada Polityki Pieniężnej: stopy procentowe bez zmian. Belka nie wyklucza obniżek

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionej wysokości. Podstawowa stopa procentowa NBP wynosi teraz 2,5 procent. Minister finansów liczył na obniżki.
Szef NBP Marek Belka.Szef NBP Marek Belka.NBP
Posłuchaj
  • Ekonomista Witold Orłowski: RPP powinna obniżyć stopy procentowe (IAR)
  • Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku spodziewa się, że RPP obniży stopy procentowe w kolejnych miesiącach /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Ryszard Petru (IAR): Rada Polityki Pieniężnej podjęła dobrą decyzję
  • Minister finansów liczył na niższe stopy procentowe i tańsze zadłużenie. /IAR/.
Czytaj także

Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 2,50 proc., lombardowa 4,00 proc., depozytowa 1,00 proc., zaś redyskonta weksli 2,75 proc.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami. 19 z 21 ankietowanych wcześniej ekonomistów było zdania, że RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian na wrześniowym posiedzeniu. Jedynie 2 ekonomistów oczekiwało obniżki stóp.

Szczurek liczył na obniżki stóp procentowych

Minister finansów liczył na niższe stopy procentowe i tańsze zadłużenie.
Mateusz Szczurek stwierdził, że RPP z pewnością podejmie kroki, dzięki którym inflacja będzie bliższa celowi NBP (który wynosi 2,5 procent z dopuszczalnym przedziałem wahań plus minus jeden procent).
Niższe stopy procentowe pozwoliłyby jednak na tańsze pożyczanie pieniędzy. Jak dodał minister, rynkowa cena długu już teraz pozwala na tańsze zadłużanie. Resort finansów szacuje, że koszty obsługi zadłużenia w 2015 roku będą niższe o około 4 miliardy złotych od tych z tego roku.

RPP po posiedzeniu - polska gospodarka zwalnia

W komunikacie po posiedzeniu RPP wskazywała, że w ostatnim czasie dane napływające z polskiej gospodarki świadczą o zwalniającym tempie jej wzrostu.
"W ostatnim okresie wzrosła niepewność dotycząca perspektyw aktywności gospodarczej w Polsce, a przez to tempa powrotu inflacji do celu. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - czytamy w komunikaci.

Rada nie wyklucza zmian stóp procentowych

Jeśli napływające dane będą potwierdzały osłabienie koniunktury gospodarczej oraz wzrost ryzyka utrzymania się inflacji poniżej celu w średnim okresie, Rada rozpocznie dostosowanie polityki pieniężnej" - wskazano w komunikacie.
Belka: decyzja o pozostawieniu stóp nie była jednomyślna
Szef NBP Marek Belka podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP wskazał, że środowa decyzja o niezmienianiu kosztu pieniądza nie była jednomyślna. "Dziś była bardzo interesująca dyskusja na temat tego, co dalej; ale także ocena sytuacji bieżącej nie jest jednoznaczna, nie było jednomyślności. Nie powiedziałbym, że jest rozsynchronizacja, jest to w miarę normalna sytuacja, że w RPP są różne poglądy" - mówił.
Belka: na kolejnych posiedzeniach mogą byc cięcia
Dodał, że bardzo możliwe, że na kolejnych posiedzeniach Rady dojdzie do cięcia stóp. "Według mnie tekst komunikatu nie wyklucza więcej niż jednego ruchu" - powiedział.
Rada czeka jeszcze na kolejne dane z gospodarki
"Od podjęcia decyzji o obniżce powstrzymała nas znacząca niepewność dotycząca sytuacji wokół Polski. W takiej sytuacji postanowiliśmy poczekać nieco dłużej, także na kolejną porcję danych miesięcznych, aby (...) bardziej sprecyzować nasze poglądy (...). Myślę, że obniżki stóp są bardzo prawdopodobne, co zresztą wynika z komunikatu" - mówił Belka.
Zaznaczył, że dla Rady i jej decyzji kwestia kursu złotego jest istotnym czynnikiem, choć nie najważniejszym. "Dyskutowaliśmy wiele spraw, w tym także o tym, co się dzieje na rynku walutowym. Ale nie miałem wrażenia, żeby to był istotny czynnik, zarówno w naszej ocenie gospodarki, jak i tego, co robić dalej. To pozostaje ważne, ale jednak drugoplanowe" - powiedział.
Szef banku centralnego stwierdził ponadto, iż osłabienie koniunktury w krajach strefy euro jest bardziej odczuwalne przez naszą gospodarkę niż konflikt za wschodnią granicą.

Oczekiwania obniżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach

Dzisiejsza decyzja Rady nie jest zaskoczeniem - ale jak mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku - w następnych miesiącach możemy się już spodziewać obniżki stóp procentowych, bo nasza gospodarka spowalnia.

- Wolniejszy wzrost, pogłębienie niskiej inflacji, jak i ryzyko związane z kryzysem ukraińskim spowodują w kolejnych miesiącach obniżki stóp procentowych. Oczekujemy, że RPP obniży stopy procentowe w październiku i listopadzie łącznie o 50 punktów bazowych - przewisuje Tarnawa.
Co ważne - resort finansów  również założył, że Rada Polityki Pieniężnej jeszcze w tym roku obniży stopy procentowe o pół  punktu procentowego. A to dla osób, które mają kredyt oznacza, że w niedalekiej przyszłości koszty kredytów spadną.

Ekonomiści o stopach procentowych.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

Zdaniem Marka Wołosa eksperta TMS Brokers, Rada Polityki Pieniężnej powinna podjąć decyzję o obniżkach stóp procentowych.

Ekspert przed decyzją RPP mówił, że może nie we wrześniu, ale na pewno w październiku Rada zdecyduje się na obniżkę stóp.

Stopy procentowe jeszcze raz w tym roku w dół? >>>

Główna stopa może zostać wówczas obniżona z 2,5 do 2,25, a i tak jest to realnie bardzo wysoka stopa procentowa. Dlatego, zdaniem Wołosa, możemy się spodziewać dalszej obniżki, zwłaszcza, gdyby po pierwszej nie było reakcji na rynku złotego, czyli złoty nie traciłby na wartości.

Zdaniem Wołosa, stopy procentowe w Polsce, mimo że obniżane, są nadal wysokie w porównaniu ze stopami procentowymi w innych krajach Europy

To nie jest zła deflacja

Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Ryszard Petru uważa, że Rada Polityki Pieniężnej podjęła dobrą decyzję. Wskazuje, że RPP ma dylemat, gdyż z jednej strony deflacja tworzy presję do obniżania stóp procentowych, a z drugiej, jak mówi, Ryszard Petru, nie jest to "zła deflacja" wynikająca z hamującej gospodarki, ale skutek taniej żywności i niskich cen ropy naftowej, dlatego presja jest mniejsza.

Marek Belka, przewodniczący RPP: stopy niezmienne do końca III kwartału 2014 roku.

Źrodło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR/PAP, awi