Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 13.10.2014

Będzie 6-dniowy tydzień pracy? Jest już projekt zmian w Kodeksie pracy

W Sejmie trwają prace nad zmianą przepisów Kodeksu pracy, dzięki którym za pracę w soboty, lub inny dzień wolny, pracownicy będą mogli otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie. Związkowcy ostrzegają – w ten sposób pracodawcy otrzymają narzędzie do przywrócenia sześciodniowego tygodnia pracy.
Wg Eurostatu, przynajmniej połowa Polaków pracuje przynajmniej jedną sobotę w miesiącu.Wg Eurostatu, przynajmniej połowa Polaków pracuje przynajmniej jedną sobotę w miesiącu.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • O tym , że pomysł wprowadzenia dodatku za przepracowany wolny dzień może zakończyć się wprowadzeniem sześciodniowego tygodnia pracy mówi w programie Po pierwsze ekonomia Radiowej Jedynki Paweł Śmigielski, radca ds. prawnych w OPZZ. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Jak wyliczyli pomysłodawcy zmian, grupa posłów PO, dodatek wyniósłby 114 zł, w przypadku osób zarabiających średnią krajową.

Dodatek furtką do 6-dniowego tygodnia pracy

Pomysł jednak krytykuje Paweł Śmigielski, radca ds. prawnych w OPZZ.  ─  Ten, procedowany obecnie w Sejmie projekt oceniamy krytycznie, gdyż może doprowadzić do wprowadzenia w praktyce 6-dniowego tygodnia pracy. Ponadto, jeśli ustawodawca go przyjmie, spowoduje perturbacje dla zdrowia pracowników, ich życia rodzinnego i osobistego – mówi ekspert.

Jak wyjaśnia, pracodawcy chcą w ten sposób skorzystać z dodatkowego szóstego dnia pracy pracownika i jednocześnie uniknąć kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Przypomina, że obecnie jeśli pracodawca nie zrekompensuje tego dnia pracy w dniu wolnym, to może być ukarany grzywną.

Zamiast dnia wolnego – otrzymasz dodatek

Jednocześnie dodaje, że za takim scenariuszem przemawia częsta  praktyka. ─ Proszę zauważyć, że w projekcie poselskim jest jeden niedookreślony zwrot, który może być wykorzystywany szeroko przez pracodawców. Mówi on, że „w przypadku braku możliwości udzielenia dnia wolnego, pracownikowi przysługuje dodatek”. Czyli, nie dzień wolny, ale dodatek. Pracodawcy bardzo często będą mogli udowadniać właśnie ten brak możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy – podkreśla ekspert OPZZ. Mówi, że w takiej sytuacji pracownik raczej nie będzie szukał sprawiedliwości przed sądem pracy.

Tymczasem, już teraz, wg Eurostatu, przynajmniej połowa Polaków pracuje co najmniej jedną sobotę w miesiącu.

Błażej Prośniewski, jk