Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 08.09.2014

To dobry czas dla specjalistów i menedżerów. Im najłatwiej o pracę?

Cykliczne badanie Antal Global Snapshot wskazuje, że w dalszym ciągu rośnie zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów. Zwiększenie zatrudnienia takich pracowników w ciągu najbliższych trzech miesięcy planuje 66 procent firm.
To dobry czas dla specjalistów i menedżerów. Im najłatwiej o pracę?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Dobra koniunktura dla pracowników średniego i wyższego szczebla - relacja Elżbiety Łukowskiej (IAR)
  • Joanna Kucza z Antal International: bardzo dobre nastroje pracodawców na całym rynku pracy (IAR)
  • Joanna Kucza z Antal International: specjaliści e-commerce rozchwytywani (IAR)
  • Joanna Kucza z Antal International: w porównaniu z krajami Europy Zach. wypadamy lepiej (IAR)
Czytaj także

ylko 11 procent pracodawców zamierza przeprowadzić redukcje zatrudnienia wśród tej grupy zawodowej - podkreśla Joanna Kucza z Antal International. Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej, na całym rynku pracy obserwowane są bardzo pozytywne nastroje pracodawców i te 66 procent firm chcących zatrudniać, to najlepszy wynik od 2008 roku.

Liderami w zatrudnianiu specjalistów i menedżerów są niezmiennie centra usług biznesowych. Na drugim miejscu znajduje się sektor informatyczny. Oba sektory od lat przewyższają średnią dynamikę rekrutacji dla Polski.

W których branżach najwięcej pracy?
W gronie liderów znalazła się także branża e-commerce i nowe media.
Konsultanci Antal International zwracają uwagę, że polscy konsumenci coraz chętniej korzystają z możliwości dokonywania zakupów przez internet. W związku z tym wiele firm, głównie z obszaru handlu ma potrzebę zatrudniania specjalistów e-commerce. Zwiększa się również potrzeba komunikacji z konsumentem w cyfrowym świecie, a tym samym zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu marketingu internetowego.
Zwiększenie zatrudnienia będzie też miało miejsce w usługach prawnych, a także w sektorze motoryzacji i lotnictwa.
Do branż, które przodują w rekrutacji należą również księgowość i consulting, a także bankowość i FMCG. czyli sektor obejmujący towary szybko zbywalne.
Według Antal Global Snapshot dużą dynamikę zatrudnienia przewiduje się również w takich branżach jak: telekomunikacja, handel detaliczny i ubezpieczenia.

Gdzie słabsza dynamika zatrudnienia?
Branże, które odnotowują nieco słabszą dynamikę zatrudnienia to farmaceutyka, branża chemiczna, hutnictwo, górnictwo i przemysł ciężki.
Wyniki badania wskazują, że tendencje rynku pracy w Europie Środkowo-Wschodniej są podobne jak w Polsce. 65 procent pracodawców w regionie planuje zatrudniać w ciągu najbliższych trzech miesięcy a 12 procent z nich zasugerowało redukcję etatów.
Polska i nasz region bardzo dobrze wypadają na tle tak zwanych gospodarek dojrzałych, które nieco gorzej plasują się pod względem prognozowanej dynamiki rekrutacji. Dla przykładu w Belgii 59 procent pracodawców będzie zatrudniać specjalistów i menedżerów, we Francji 50 procent, w Niemczech 34 procent a w Austrii 36 procent.
Dane pozyskane zostały w rozmowach z ponad dziesięcioma tysiącami przedsiębiorstw z 40 krajów Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk.
W Polsce badanie objęło grupę 3015 pracodawców i przeprowadzone zostało w lipcu tego roku.

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej: bardzo dobry rok, bezrobocie spadło o 2 p.p.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR, awi