Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 16.09.2014

Wzrasta wynagrodzenie i zatrudnienie w firmach. Ekonomista: dane GUS gorsze od oczekiwań

W sierpniu w ujęciu rocznym przeciętne wynagrodzenie w polskich przedsiębiorstwach wzrosło 3,5 procent i wyniosło 3893 złotych i 23 grosze. W przedsiębiorstwach zatrudnionych było ponad 5 milionów 534 tysiące osób. To o 0,7 procent więcej niż w sierpniu ubiegłego roku.
WzrostWzrostGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek (IAR):sytuacja na rynku pracy, a w szczególności w przedsiębiorstwach pozostaje relatywnie dobra
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek (IAR): wynagrodzenia w firmach rosną w przyzwoitym tempie
  • Analityk domu maklerskiego TMS Brokers, Marek Wołos (IAR): dane GUS są gorsze od przewidywań ekspertów
  • Analityk domu maklerskiego TMS Brokers, Marek Wołos (IAR): realnie nasze płace rosną bardziej niż pokazują to dzisiejsze informacje Głównego Urzędu Statystycznego.
  • Wiktor Patena z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu (IAR): to dobra wiadomość dla pracujących
  • Wiktor Patena z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu (IAR): w dłuższej perspektywie może to się jednak odbić na poziomie zatrudnienia
Czytaj także

W ujęciu miesięcznym wynagrodzenie spadło o 1,8 procent.
Ekonomiści prognozowali, że w sierpniu w ujęciu rocznym zatrudnienie zwiększyło się o 0,8 procent, a płace wzrosły o 3,8 procent.

Sytuacja jest relatywnie dobra

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek powiedziała, że sytuacja na rynku pracy, a w szczególności w firmach, pozostaje relatywnie dobra. Dzieje się tak pomimo oznak wyhamowania gospodarczego. Pogorszenia sytuacji na rynku pracy prawdopodobnie można się spodziewać na początku przyszłego roku, ponieważ z opóźnieniem reaguje na to co się dzieje w otoczeniu - wyjaśnia. Monika Kurtek dodała, że wynagrodzenia w firmach rosną w przyzwoitym tempie.

- Gdyby nie konflikt rosyjsko-ukraiński, który poskutkował wzajemnymi sankcjami nałożonymi przez Zachód na Rosję i przez Rosję na Zachód, a który hamuje ożywienie w strefie euro i także w Polsce, poprawa na rynku pracy postępowałaby zapewne szybciej. Niestety przedłużający się konflikt za naszą wschodnią granicą rodzi ryzyko zahamowania pozytywnych tendencji na rynku pracy, a nawet jej ponownego pogorszenia - wyjaśnia ekonomistka.

Dynamika płac jest stabilna

Ekonomista Banku Pekao Piotr Piękoś mówi, że już trzeci miesiąc z rzędu dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw utrzymała się. Sierpniowy odczyt potwierdza, że presja płacowa cały czas pozostaje umiarkowana, czemu sprzyja niska dynamika cen konsumenckich, a w konsekwencji oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych, jak również aktualne spowolnienie koniunktury w krajowej gospodarce w związku z osłabieniem popytu zagranicznego.

Dane GUS gorsze od spodziewanych
Analityk domu maklerskiego TMS Brokers, Marek Wołos na antenie Polskiego Radia 24 przypominał, że dane GUS są gorsze od przewidywań ekspertów, ale i te wyniki należy docenić. Ekspert dodaje jednak, że realnie nasze płace rosną bardziej niż pokazują to dzisiejsze informacje Głównego Urzędu Statystycznego. Wzrost o 3,5 procent połączony ze spadkiem poziomu cen, który w ujęciu rocznym wyniósł w sierpniu - 0,3 procent powoduje, że realnie Polaków stać na więcej.

Deflacja podnosi nasze pensje

W obliczu deflacji to sytuacja komfortowa dla pracujących. O ile wcześniej musieliśmy się domagać podwyżki, teraz przychodzi ona samoczynnie -  podkreśla ekonomista Wiktor Patena z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.
W dłuższej perspektywie jednak, jeśli deflacja się będzie utrzymywała, to pracodawcy nie mając możliwości obniżania wynagrodzeń mogą zacząć redukować zatrudnienie w firmie - dodaje ekspert.

Ważne dane GUS
Obecny tydzień obfituje w dane gospodarcze z Głównego Urzędu Statystycznego. Wczoraj poznaliśmy dane o sierpniowej inflacji (-0,3 w ujęciu rocznym). W środę dowiemy się o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w sierpniu, a w piątek GUS opublikuje dane o koniunkturze gospodarczej i konsumenckiej.

GUS: zatrudnienie i wynagrodzenia w lipcu w górę. Przeciętna - 3964 zł >>

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej: bardzo dobry rok, bezrobocie spadło o 2 p.p.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR/PAP awi