Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 19.09.2014

Zmiany w rządzie: będą opóźnienia w wydawaniu unijnych funduszy

Minister Elżbietę Bieńkowską, zastąpiła na stanowisku ministra infrastruktury Maria Wasiak, jednak pozostała obsada resortów gospodarczych pozostała bez zmian.
Uczestniczy debaty Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24: od lewej: Dr Mieczysław Bąk, z Krajowej Izby Gospodarczej, red. Grażyna Raszkowska, dr Marek Dietl z Instytutu Sobieskiego oraz publicystka Rzeczpospolitej Anita Błaszczak.Uczestniczy debaty Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24: od lewej: Dr Mieczysław Bąk, z Krajowej Izby Gospodarczej, red. Grażyna Raszkowska, dr Marek Dietl z Instytutu Sobieskiego oraz publicystka "Rzeczpospolitej" Anita Błaszczak.Polskie Radio
Posłuchaj
  • Zmiany w rządzie w kontekście wydawania funduszy unijnych zdominowały dyskusję w porannej audycji Puls Gospodarki w Polskim Radiu24./Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Dr Mieczysław Bąk, z Krajowej Izby Gospodarczej jest zdania, że zmiana na stanowisku ministra infrastruktury i rozwoju nie będzie bez znaczenia przy zaplanowanym uruchomieniu unijnych pieniędzy w nowej perspektywie 2014-2020. Polska ma do wydania 82,5 mld euro.

Dr Mieczysław Bąk, z Krajowej Izby Gospodarczej jest zdania, że zmiana na stanowisku ministra infrastruktury i rozwoju nie będzie bez znaczenia przy zaplanowanym uruchomieniu unijnych funduszy./Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

 

Pieniądze z nowej unijnej perspektywy miały zacząć zasilać polską gospodarkę już w czwartym kwartale.

Ewa Kopacz przedstawiła swój rząd. Bez zmian w kluczowych resortach gospodarczych >>>

Z kolei dr Marek Dietl z Instytutu Sobieskiego podkreśla możliwość zmian, także w dysponowaniu funduszami pochodzącymi jeszcze z poprzedniego rozdania.

Dr Marek Dietl z Instytutu Sobieskiego uważa, żę zmianie może ulec przeznaczenie funduszy z poprzedniej perspektywy UE./Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

 

Z kolei przedstawiciela Instytutu Sobieskiego, podkreśla, że dotacje zaburzają konkurencję na rynku.

Dr Marek Dietl z Instytutu Sobieskiego podkreśla negatywny wpływ dotacji na mechanizmy wolnego rynku./Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

 

Przedstawiciel KIG podkreśla, że obecnie finansowane będą te projekty, które będą miały szanse na wdrożenie.

Nowe pomysły dla przedsiębiorców

Zdarza się, że z  powodu nadmiernej biurokracji, przedsiębiorcy nie zamierzają więcej wykorzystywać unijnych funduszy, bo obciążenia są zbyt wielkie i nie są w stanie im podołać.

W opinii publicystki „Rzeczpospolitej” – Anity Błaszczak dobrze, że obsady resortów związanych z gospodarką i finansami pozostały w większości bez zmian.

W opinii publicystki „Rzeczpospolitej” – Anity Błaszczak dobrze, że obsady resortów związanych z gospodarką i finansami pozostały w większości bez zmian./Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

 

Publicystka zwróciła też uwagę, ze np. młodym przedsiębiorcom nie brakuje obecnie pieniędzy na rozpoczęcie działalności. Kłopoty pojawiają się wówczas, gdy w grę wchodzą większe kwoty.

Wielkie pieniądze z Unii mają pomóc polskiej gospodarce w budowaniu konkurencyjności.

gr