Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 19.09.2014

Wschodni Kongres Gospodarczy: Polska Wschodnia zyska nowe moce przesyłowe

Struktura systemu przesyłowego północno-wschodniej części Polski jest jednym z najsłabszych ogniw Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Region wschodni Polski jednak już niebawem nie będzie już narzekać na brak dostępu do energii, w usunięciu ograniczeń pomóc ma Program połączenia energetycznego pomiędzy Polską i Litwą – tłumaczył na Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku Henryk Majchrzak, prezes zarządu Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA.
Wschodni Kongres Gospodarczy: Polska Wschodnia zyska nowe moce przesyłoweGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Dlaczego region wschodni Polski już niebawem nie będzie narzekać na brak dostępu do energii, tłumaczył na Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku Henryk Majchrzak, prezes zarządu Polskie Sieci Elektroenergetyczne./Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
Czytaj także

Ten program z pewnością w znacznym stopniu wpłynie na poprawę istniejącej infrastruktury i zwiększy moce przesyłowe w tym regionie. Pierwszy etap połączenia będzie oddany do użytku w 2016 r. dostępność mocy to 500 MW w 2016 r. i kolejne 500 MW w 2020 r. oraz udrożnienie połączenia Polska-Niemcy. Podstawowym celem programu jest połączenie rynków energii elektrycznej krajów bałtyckich z rynkami pozostałych krajów UE, poprzez zamknięcie tzw. pierścienia bałtyckiego.

Most energetyczny Litwa-Polska to połączenie o strategicznym znaczeniu; umożliwi nie tylko wymianę energii między Polską a krajami bałtyckimi, ale domknie też ciąg połączeń energetycznych wokół Bałtyku.

Podniesie to pewność działania sieci i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, ale da też nowe możliwości handlowe. Szacowana na 1,8 mld zł inwestycja została uznana przez UE za priorytetową, a unijne dofinansowanie wynosi 725 mln zł. Inwestorami połączenia Litwa-Polska są operatorzy systemów przesyłowych obu krajów: PSE i Litgrid.

Justyna Golonko