Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 30.09.2014

Strajk Lufthansy we Frankfurcie. Odwołano ok. 50 lotów

Około 50 odwołanych lotów - to efekt dzisiejszego strajku pilotów niemieckiej Lufthansy. Od rana protestowali oni na lotnisku we Frankfurcie nad Menem. Strajk przebiega spokojnie.
Samolot linii lotniczych LufthansaSamolot linii lotniczych LufthansaFAEP/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • W miarę spokojnie przebiega strajk pilotów niemieckiej Lufthansy, którzy od rana protestują na lotnisku we Frankfurcie nad Menem. W sumie musiano odwołać ok. 50 lotów. /Wojciech Szymański, Polskie Radio/.
Czytaj także

Piloci zapowiadali, że z Frankfurtu nie odleci dziś żaden długodystansowy samolot Lufthansy.

Z Frankfurtu odwołano 25 startów

Władzom firmy udało się jednak znaleźć personel zastępczy dzięki czemu ponad połowa zaplanowanych lotów międzykontynentalnych mogła dojść do skutku. W sumie we Frankfurcie odwołano dziś 25 startów Lufthansy.

Wcześniej anulowano niektóre połączenia do Frankfurtu. Łącznie Lufthansa musiała skreślić z rozkładu około 50 rejsów, w większości loty transatlantyckie. Pasażerowie zostali poinformowani o zmianach, dlatego na lotnisku we Frankfurcie jest spokojnie.
Piloci Lufthansy strajkują, bo nie zgadzają się na zmiany zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Koncern chce, aby pracowali dłużej. Piloci domagają się także podwyżek.

Będzie to już czwarty protest pilotów Lufthansy od początku sierpnia. Związek zawodowy pilotów Cockpit niedawno zerwał negocjacje z władzami koncernu w sprawie zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

Cockpit zarzuca kierownictwu Lufthansy, że zaostrzyło swe żądania, powodując w ten sposób eskalację konfliktu. Jego podłożem są kwestie płacowe - związkowcy domagają się utrzymania dotychczasowych zasad wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych, z których zaczynają oni korzystać przeciętnie w wieku 59 lat. Pracodawca chce natomiast stopniowo podnieść ten próg do średnio 61 lat. Sprawa dotyczy pilotów samej Lufthansy, jak również jej spółek córek: Lufthansa-Cargo i Germanwings.

Źródło: DE RTL TV/x-news

Piloci mają latać dłużej

Średni wiek odchodzących z pracy pilotów Lufthansy, największych linii lotniczych w Europie, wynosi obecnie 59 lat. Do osiągnięcia urzędowego wieku emerytalnego pracodawca wypłaca im pobory w wysokości 124 tys. euro rocznie. Dyrekcja linii lotniczych chce znieść ten kosztowny przywilej i podnieść stopniowo do 65 lat wiek uprawniający do odejścia z pracy przy zachowaniu pełnych świadczeń, na co nie zgadzają się przedstawiciele związku zawodowego Cockpit. Wcześniejsze emerytury kosztują przewoźnika ponad 1 mld euro rocznie. Lufthansa wdraża radykalny program oszczędnościowy, by sprostać konkurencji ze strony tańszych przewoźników.

W kwietniu strajki pilotów Lufthansy doprowadziły do odwołaniu blisko 3800 lotów. Akcja dotknęła ponad 400 tysięcy pasażerów. W wyniku strajku Lufthansa zanotowała kilkudziesięciomilionowe straty. Wzrosło także niezadowolenie pasażerów.

Źródło: CNN Newsource/x-news

IAR/PAP, awi