Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 01.10.2014

Zmiany w nowym roku akademickim: drugi kierunek studiów bezpłatny, więcej pieniędzy na badania

To będzie dobry rok dla najzdolniejszych studentów. Po pierwsze nie zapłacą już za drugi kierunek studiów, po drugie w budżecie będzie więcej pieniędzy na badania naukowe.
StudentkaStudentkaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Przewodniczący Parlamentu Studentów RP Piotr Müller o zniesieniu opłat za drugi kierunek studiów (IAR)
  • Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska: pod względem nakładów na naukę odstajemy od reszty Europy (IAR)
  • Przewodniczący Parlamentu Studentów RP Piotr Müller o umowach pomiędzy uczelniami a studentami (IAR)
Czytaj także

Przewodniczący Parlamentu Studentów RP Piotr Müller przypomniał, że zniesienie opłat za drugi kierunek to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Co prawda zostało jeszcze kilka uczelni, które deklarują jeszcze pobranie pieniędzy za studiowanie dwóch fakultetów, jednak Müller wierzy w to, że na dniach zmienią one zdanie.

Nowe przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym mają również ułatwić dostęp do studiów osobom dojrzałym, zmobilizować uczelnie do prowadzenia studiów o coraz lepszej jakości, a także pomóc uczelniom w radzeniu sobie z niżem demograficznym. Jednym z celów nowelizacji jest też doprecyzowanie i poprawienie niektórych zapisów, które wprowadzono wcześniej - m.in. w nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 2011 r.

Większe pieniądze na badania naukowe
Jednocześnie w budżecie na przyszły rok rząd zagwarantował większe pieniądze na badania naukowe. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska przyznała, że pod względem nakładów na naukę odstajemy od reszty Europy. Ma jednak nadzieję, że od teraz to się zmieni. Teraz poziom nakładów ma wynieść około 1 procenta PKB, jednak do 2020 roku musi on wzrosnąć do 1,7 procenta.

Umowy między studentem a uczelnią we wszystkich szkołach
Nowością od tego roku akademickiego są też umowy między studentem a uczelnią, które teraz będą zawierane przez wszystkie typy szkół. Piotr Müller tłumaczy, że muszą tam być zapisane wszystkie opłaty, jakimi uczelnia chce obarczyć swojego słuchacza. Student nie może teraz być zaskoczony pod koniec kształcenia, że nagle uczelnia zmusza go do uiszczenia jakieś opłaty niezapisanej w umowie, bo w innym przypadku nie będzie mógł on odebrać dyplomu.
Jednocześnie skrócony został czas ścigania studentów za ewentualne zaległości w płatnościach. Teraz sprawa ulega przedawnieniu po trzech latach, a nie tak jak dotychczas po dziesięciu.

Monitoring karier absolwentów

Obecna nowelizacja wprowadza też monitoring karier absolwentów dzięki danym z ZUS. Ministerstwo w formie zanonimizowanej pozyskiwać będzie dane o karierach absolwentów. Dzięki temu można będzie szacować, po jakich studiach znajdują oni pracę i jak kształtują się ich zarobki. Badaniem takim objęte mogą być już osoby, które ukończyły studia w 2014 r.
W nowelizacji uszczegółowiono też przepisy dotyczące związków uczelni. Uczelniom wchodzącym w skład związku dano m.in. możliwość wspólnego administrowania majątkiem oraz wspierania badań.

Różnicowania studiów ze względu na profil
Ostatnia nowelizacja wprowadza też zapisy, które zobowiążą uczelnie do różnicowania studiów na profilach ogólnoakademickich od studiów na profilu praktycznym. I tak na studiach o profilu praktycznym przewidziano obowiązek prowadzenia trzymiesięcznych praktyk. Z kolei na profilu akademickim studenci włączani mają być w badania prowadzone na uczelni. Na zmiany w programach studiów inżynierskich i licencjackich uczelnie mają czas do końca 2016 r., a w programach magisterskich - do końca 2017 r. Nowelizacja daje też możliwość prowadzenia studiów międzyuczelnianych i studiów dualnych prowadzonych z pracodawcami.
Nowe przepisy pozwolą też na potwierdzanie na uczelni efektów kształcenia. Uczelnia będzie mogła zwolnić studenta nawet z połowy zajęć, jeśli wykaże on, że już posiada wymaganą przez uczelnię wiedzę czy umiejętności. Rozwiązanie to ma zachęcić osoby dojrzałe do podejmowania studiów. Na wprowadzenie regulaminów potwierdzania efektów uczenia władze szkół wyższych czas będą miały do końca czerwca 2015 r.
W myśl nowych przepisów do 1 października 2016 r. zlikwidowane mają być kolegia nauczycielskie i nauczycielskie kolegia języków obcych.
Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym wejdzie w życie 1 października 2014 r., za wyjątkiem części przepisów, dla których ustalono inne daty wejścia w życie.

IAR/PAP, awi