Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 15.10.2014

6-dniowy tydzień pracy? Zamieszanie wokół pomysłu PO

Czy czeka nas 6-dniowy tydzień pracy? Posłowie PO przygotowali zmiany w prawie, które zakładają, że w przypadku pracy w soboty, otrzymamy ekwiwalent za nadgodziny. Jednak tylko wtedy, gdy nasz pracodawca nie będzie miał możliwości oddania nam dnia wolnego.
6-dniowy tydzień pracy? Zamieszanie wokół pomysłu POGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O 6-dniowym tygodniu pracy w audycji Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Według Pawła Śmigielskiego z OPZZ, nowelizacja tylnymi drzwiami wprowadza pracujące soboty. - Jeżeli ustawodawca przyjmie to prawo to będzie to powodowało poważne perturbacje dla zdrowia i życia osobistego pracownika. Pracodawcy w sposób legalny chcą korzystać z pracy swoich podwładnych w dniu szóstym i chcą uniknąć odpowiedzialność w przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy – uważa rozmówca.

Szef "Solidarności": 6–dniowy tydzień pracy to szaleństwo

TVN24/x-news

Związkowcy przesadzają?

Związki zawodowe wyciągają zbyt daleko idące wnioski - uważa Grażyna Spytek - Bandurska z Konfederacji Lewiatan. W nowelizacji chodzi jedynie o zrównanie zasad rekompensowania pracy w soboty, tak jak jest to w przypadku niedziel. - Po wykonaniu takiej pracy powstaje kwestia rekompensaty, czyli odpoczynku, bądź tak jak przewiduje projektodawca umożliwienie pracownikowi wyboru, czy może nie będzie wolał otrzymać dodatkowych pieniężnej – wyjaśnia gość.

Obecnie, jeśli pracujemy w sobotę, to należy nam się dzień wolny.

Pole do nadużyć

Tyle że według Pawła Śmigielskiego z OPZZ pracodawcy będą nadużywać nowych przepisów, zmuszając Polsków do pracy 6 dni w tygodniu. – W zmianie jest zapisane, że w przypadku braku możliwości udzielenia dnia wolnego pracownikowi przysługuje dodatek. Wiem doskonale, że przedsiębiorcy bardzo często będą mogli udowodnić ten brak możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy – przekonuje związkowiec.

Zbyt wysokie koszty

Według wyliczeń PO przy płacy 4 tys. brutto praca w jedną sobotę w miesiącu oznacza dodatkowe 305 zł brutto. I właśnie dodatkowe wynagrodzenie może być barierą dla firm. Bardziej będzie się opłacało dać dzień wolny.

5-dniowy tydzień pracy gwarantuje Kodeks pracy

Emocje studzi także Jolanta Zydlewska, rzeczniczka prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku. Jak mówi dodatkowe pieniądze, nie zwalniają pracodawców od obowiązku przestrzegania 5-dniowego tygodnia pracy. - Nawet wypłacenie dodatkowego wynagrodzenia powoduje, że naruszony jest przepis o 5-dniowym tygodniu pracy. To naruszenie nie jest formalne, bo odbiera prawo do wypoczynku i jest to wykroczenie podlegające karze grzywny od tysiąca do 30 tysięcy złotych – wyjaśnia.

Pierwsze czytanie projektu zmian w Kodeksie Pracy odbędzie się na posiedzeniu Sejmu 21. października.

Posłanka PO: Pięciodniowy tydzień pracy to świętość

TVN24 Biznes i Świat/x-news

Janusz Śniadek: Nie mam słów oburzenia

TVN24 Biznes i Świat/x-news

Błażej Prośniewski, abo