Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 21.10.2014

Program „Postaw na słońce”: uczniowie sami wybiorą ogniwa fotowoltaicznych

Wystartowała ogólnopolska kampania Fundacji Banku Ochrony Środowiska pod hasłem „Postaw na słońce”. Wiedza Polaków o odnawialnych źródłach energii (OZE) jest niewielka – wynika z badania Fundacji, przeprowadzonego we wrześniu tego roku - 2/3 obywateli nie wie czym są OZE. Fundacja BOŚ chce więc tę wiedzę upowszechniać.
Posłuchaj
  • Postaw na słońce to program edukacyjny dla młodzieży gimnazjalnej, dotyczący korzystania z odnawialnych źródeł energii, przygotowany przez fundację Banku Ochrony Środowiska mówi Barbara Lewicka-Kłoszewska, wiceprezes zarządu Fundacji BOŚ (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

- Cały świat pobiera energię ze źródeł nieodnawialnych – twierdzi Barbara Lewicka-Kłoszewska, wiceprezes zarządu Fundacji BOŚ. – Te źródła np. ropy czy węgla kiedyś się skończą. Najwyższa pora, żeby sięgnąć po energię odnawialną, czyli energię słońca, wiatru, wody czy ciepła ziemi. Dlatego te technologie muszą być promowane i muszą być wykorzystywane na każdym poziomie, czyli nie tylko przez wielkie korporacje i firmy, które zaopatrują nas w energię, ale przede wszystkim przez indywidualnych odbiorców.

Cel to najmłodsi

Program „Postaw na słońce” jest skierowany do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Program składa się z trzech etapów. Pierwszy polega na budowaniu zespołów około 10-osobowych pod dowództwem najlepiej nauczyciela fizyki czy matematyki, ale każdego innego oczywiście też. Młodzież musi najpierw zdobyć wiedzę, co to jest energia odnawialna. Tłumaczymy korzyści środowiskowe i ekonomiczne tej energii na podstawie ogniw fotowoltaicznych - mówi Barbara Lewicka-Kłoszewska. – Młodzież najpierw wylicza zapotrzebowanie energetyczne budynku szkoły, a potem dla jednej z sal dobiera ogniwa fotowoltaiczne. Jak się młodzież już tego nauczy, to wiedze tę przekazuje wszystkim uczniom szkoły. W kolejnym etapie każdy z zespołów wyszukuje ze swojego otoczenia dom jednorodzinny, liczy zapotrzebowanie energetyczne tego domu i dobiera mikroinstalację fotowoltaiczną.

Nabór do programu trwa

Program „Postaw na słońce” został ogłoszony 1. października, obecnie rekrutujemy te zespoły szkolne – informuje wiceszefowa Fundacji BOŚ. Zostało wysłanych 10 tysięcy listów do prawie wszystkich w Polsce gimnazjów i liceów. Projekt został objęty patronatem wszystkich stosownych resortów, czyli Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto, Centrum Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej i Centrum Badań nad Środowiskiem Uniwersytetu Warszawskiego. Cały program jest wspierany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jest zarządzany przez specjalnie przygotowaną platformę internetową, która ma adres: www.postawnaslonce.pl i to jest platforma, która umożliwia zarejestrowanie się dowolnej liczbie uczniów.

Równolegle z kampanią społeczną „Postaw na słońce” uruchomiony jest ogólnopolski konkurs dla szkół na temat odnawialnych źródeł energii, w którym może wziąć udział młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna.

Elżbieta Mamos, abo