Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 30.10.2014

Doing Business 2015: Polska najwyżej w historii. Kopacz: wynik nie zaspokaja ambicji

Polska zajęła 32. miejsce w raporcie Banku Światowego "Doing Business 2015". W prezentacji dokumentu wzięła udział premier Ewa Kopacz, która uznała, że to dobry wynik, jednak nie zaspokaja on w pełni ambicji Polski.
Premier Ewa Kopacz podczas prezentacji raportu Banku Światowego Doing Business Poland 2015Premier Ewa Kopacz podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Doing Business Poland 2015"PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • Premier Ewa Kopacz o wynikach rankingu Doing Business 2015 (IAR)
  • Premier Ewa Kopacz zapowiada na przyszły rok nowy kodeks budowlany (IAR)
  • Polska zajęła 32. miejsce w raporcie Banku Światowego "Doing Business 2015" - relacja Tomasza Majki (IAR)
Czytaj także

Premier zadeklarowała, że nasz kraj jest zdeterminowany, by poprawiać warunki działania firm. - Wiemy, że w przyszłorocznym rankingu będziemy mogli pochwalić się kolejnymi usprawnieniami - mówiła szefowa rządu.

Doing Business: Polska awansowała, ale tylko dzięki zmianie metodologii >>>

- Mamy w Polsce coraz lepszy klimat dla biznesu. Najlepszy, jeśli chodzi o kraje członkowskie Unii Europejskiej z Europy Środkowej. Warto przypomnieć, że ranking "Doing Business" to obiektywna miara warunków prowadzenia działalności gospodarczej i konkurencyjności Polski. Obiektywna, bo nie tworzy jej rząd, nie tworzy opozycja, nie tworzą media, ale renomowana instytucja międzynarodowa, jaką jest Bank Światowy - powiedziała premier.

Jak dodała, regulacje dotyczące biznesu oceniają nie urzędnicy, ale przedsiębiorcy. - Szósty rok z rzędu Polska awansuje w światowym rankingu "Doing Business" Banku Światowego. Dziś możemy się pochwalić tą 32. pozycją na blisko 200 państw - powiedziała.

Premier zapowiada kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców
- Kluczowe z rozwiązań, które jeszcze nie były brane pod uwagę w tegorocznym rankingu, a mamy nadzieję, że niedługo wejdą w życie, to (...) zmiany w prawie budowlanym, umożliwiające szybkie uzyskiwanie zgody na budowę domów jednorodzinnych i innych małych obiektów - podkreśliła szefowa rządu podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Doing Business Poland 2015".
Zaznaczyła, że projekt noweli prawa budowlanego jest już w lasce marszałkowskiej.
Tegoroczny ranking BŚ - jak podkreśliła Kopacz - nie uwzględniał też nowego prawa restrukturyzacyjnego, ułatwiającego funkcjonowanie firmom z przejściowymi problemami, a także zapowiadanych procedur dotyczących importu i eksportu towarów przez polskie porty morskie.
Dobrą informację jest to - jak mówiła premier - że już za miesiąc możliwe będzie przyspieszenie o 20 dni rejestracji firmy. - Będziemy mogli szybciej uzyskiwać zarówno NIP, jak i REGON - dodała.

Założenia Kodeksu budowlanego w pierwszym kwartale 2015 roku

- W październiku, w moim expose zapowiadałam, że oczekuję od moich ministrów szybkiego przedstawienia: po pierwsze - założeń do projektu nowej Ordynacji podatkowej, po drugie - założeń nowego prawa działalności gospodarczego, i po trzecie - przyspieszenia prac (na nad Kodeksem budowlanym - przyp. red.) - podkreśliła szefowa rządu.
- Postawiłam na przyspieszenie i pokazanie, że już w przyszłym roku, w pierwszym kwartale 2015 roku, założenia do tego kodeksu będą prezentowane na Radzie Ministrów - zaznaczyła.

Donald Tusk zapowiadał już w 2007 roku radykalną deregulację budownictwa. Dopiero pod koniec 2012 r. powołał specjalną Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego. Nowe prawo regulować kwestie, które obecnie są rozproszone w kilku ustawach.

Na miejscu pierwszym Singapur
Raport "Doing Business 2015" analizuje i porównuje warunki prowadzenia biznesu oraz przyjazność jego otoczenia. Rok temu Polska zajęła 45. miejsce. Przed nami w rankingu z krajów regionu są państwa bałtyckie, za nami: Czechy, Węgry i Słowacja.

W rankingu BŚ dziesięć gospodarek najbardziej przyjaznych biznesowi to - poza Singapurem - Nowa Zelandia, Hongkong, Dania, Korea Południowa, Norwegia, a także Wielka Brytania, USA, Finlandia i Australia. Najwięcej korzystnych reform dotyczących przepisów regulujących zakładanie i prowadzenie firm wprowadzono w krajach Afryki subsaharyjskiej.
Kraje, które najbardziej awansowały w rankingu Banku Światowego, to Tadżykistan, Benin, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal, Trynidad i Tobago, Demokratyczna Republika Konga, Azerbejdżan, Irlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Bank Światowy zmienił sposób wyliczania statystyk

Tegoroczny awans zawdzięczamy głównie... zmianie metodologii. Organizator rankingu, Bank Światowy, zmienił sposób wyliczania statystyk. Gdyby obecne zasady uwzględniono rok temu, bylibyśmy na 30. pozycji. Oznacza to, że faktycznie nasz kraj spadł o dwie pozycje.

Ryszard Holzer o działalności gospodarczej w Polsce: jest coraz lepiej.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR/PAP, awi