Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 30.10.2014

Seniorzy chcą pracować i pomagać innych. Rząd musi im to umożliwić

Społeczeństwo w Polsce szybko się starzeje. Jednak rynek gospodarki senioralnej , czyli usług i opieki dla seniorów ciągle pozostaje ubogi.
Seniorzy chcą pracować i pomagać innych. Rząd musi im to umożliwićGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O polityce senioralnej w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi profesor Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz przewodniczący Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia się (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia )
Czytaj także

Trzeba to jak najszybciej zmienić -  mówi profesor  Bolesław  Samoliński, przewodniczący Rady Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz przewodniczący Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia się. - Mamy projekt rządowych, który będzie budował i wzmacniał opiekę socjalną. 30 proc. gospodarstw domowych wśród osób w wieku senioralnym jest jednoosobowych. Sukces osiągniemy wtedy kiedy każda osoba, gdy przekroczy pewien wiek nie tylko dostanie bilet na środki transportu miejskiego za darmo, ale także ktoś zapuka do niej z opieki socjalnej i zapyta się czy wszystko jest w porządku – wyjaśnia gość.

Senior seniorowi pomoże

Czy będzie komu wesprzeć tych polskich seniorów? - Mamy dużo osób dosyć sprawnych, które są już w wieku emerytalnym i są chętne do wykonywania czynności, które dawały by im poczucie, że są przydatne i utrzymują więzi towarzyskie – uważa rozmówca.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ma przygotowany taki program aktywizacji osób, które już nie pracują, a które są sprawne. Miałyby się to odbywać na zasadzie wolontariatu.

Dzienne domy opieki

- Ja uważam, że największym problemem jest brak odpowiedniej ilości miejsc w domach, które są przeznaczone dla seniorów. Bardzo ważnym programem, o którym mówiła pani premier w expose jest budowanie domów dziennego pobytu dla seniorów. Chodzi o to, by oni wyszli ze swoich domów i znaleźli się w przyjezdnym otoczeniu. Aktywizacja działa prozdrowotnie i przeciwdepresyjnie – mówi Bolesław  Samoliński.

Jego zdaniem  największym wyzwaniem jest integracja opieki zdrowotnej z opieką socjalną w miejscu gdzie senior przebywa . - Jak coś się dzieje z seniorem to się go zawozi do szpitala, tam ma usługę lekarsko pielęgniarską. Później wraca do domu, do tego samego środowiska i z punku widzenia zdrowotnego się o nim zapomina.  Wszystkie problemy, które spowodowały, że on wylądował w szpitalu wracają wraz z powrotem do miejsca, w którym przebywał – wyjaśnia. - Chcę przy okazji powiedzieć, że tego typu rozwiązanie jest najtańszą formą opieki nad seniorem - dodaje.

Seniorów będzie coraz więcej

Szacuje się, że w 2035 roku, jedna czwarta społeczeństwa będzie mieć więcej niż 65 lat. - Jestem głęboko przekonany, że nasze społeczeństwo będzie się zdrowiej starzeć. Tu potrzebujemy pewnych instrumentów chociażby ustawy o zarządzaniu zdrowiem publicznym. Ja wierzę, że nam się uda wydłużać życie wraz z wydłużaniem życia w zdrowiu – przekonuje rozmówca.

Jego zdaniem równie ważne jest, że wiele osób w wieku emerytalnym chciałaby pracować. Zatem trzeba budować odpowiednie stanowiska pracy dla nich. To też działa prozdrowotnie.

Gość podkreśla także kwestię innowacyjności. - Jeżeli będziemy pracować nad tym, by innowacje w Polsce służyły poprawie życia seniorów to będziemy obniżali też koszty społeczne i ekonomiczne starzejącego się społeczeństwa – dodaje.

Zdaniem specjalisty najmniej optymistyczne są perspektywy zwiększenia dzietności w Polsce. Według prognoz Rządowej Rady Ludnościowej w 2050 roku będziemy narodem o 5 mln mniejszym.

Aleksandra Tycner, abo