Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 12.11.2014

Szczurek: korzyści z wejścia do strefy euro mniejsze niż 10 lat temu

Korzyści makroekonomiczne płynące z wejścia do strefy euro są obecnie dla Polski mniejsze niż były w 2004 r., gdy Polska wstępowała do Unii Europejskiej - ocenił minister finansów Mateusz Szczurek.
Mateusz Szczurek, minister finansów Mateusz Szczurek, minister finansówmateriały prasowe, Ministerstwo Finansów

– To co obserwujemy w ciągu ostatnich 5-7 lat każe nam inaczej spojrzeć na koszty i korzyści wejścia do strefy euro. Kryzys i stagnacja, którą obserwujemy teraz w strefie euro powodują, że nasza decyzja o dacie wejścia do strefy euro będzie głębsza, bardziej przemyślana - powiedział w środę na Kongresie Bankowości Detalicznej Szczurek.
– Korzyści z wejścia do strefy euro w bardzo dużym stopniu będą zależały od strategii. Obecnie, bezpośrednie makroekonomiczne korzyści wyglądają mniej atrakcyjnie niż w 2004 roku, kiedy Polska wstępowała do Unii Europejskiej - dodał.

Już teraz radzimy sobie lepiej bez strefy euro
Minister zwrócił uwagę, że mniej korzyści niż kilka lat temu można się było spodziewać, to efekt rozwoju polskiej gospodarki.
"(...) Dorośliśmy, mamy łatwiejszy dostęp do kapitału bez „awansu”, jaki daje wejście do strefy euro. Polska może się dzisiaj finansować np. na rynku euroobligacji taniej niż niektóre państwa strefy euro - ocenia Szczurek.

Polska strategia: nie czekamy i zobaczymy, ale czekamy i obserwujemy

Jak podkreślił bezpośrednimi korzyściami przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty są m.in. eliminacja ryzyka kursowego, czy kosztów transakcyjnych także dla bankowości detalicznej.
"Obecnie celem rządu, jeśli chodzi o wejście do strefy euro, jest nie tyle strategia +poczekamy, zobaczymy+, ale +przygotowanie i obserwowanie+" - mówił szef resortu finansów.
"Robimy wszystko co do nas należy; gotujemy się na funkcjonowanie w rozszerzonej strefie euro również przez przyjęcie ustawy o nadzorze makroostrożnościowym, a jednocześnie z uwagą obserwujemy, jak funkcjonuje zmieniona strefa euro. Po 10 latach członkostwa w UE wiemy, że mamy co tracić (...). Musimy się upewnić, że ta zmiana będzie na lepsze a nie na gorsze" - zaznaczył Szczurek.
Na początku listopada szef MSZ Grzegorz Schetyna przedstawiając w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015, zadeklarował, że Polska nie rezygnuje z przystąpienia do strefy euro, ale określanie daty przyjęcia wspólnej waluty jest dziś przedwczesne. Prezydent Bronisław Komorowski mówił wówczas, że do tematu przyjęcia przez Polskę europejskiej waluty należy wrócić po wyborach parlamentarnych w 2015 r., bo - w jego ocenie - dzisiaj Polska nie jest do końca do tego przygotowana

PAP, jk