Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 25.11.2014

GUS: bezrobocie najniższe od czterech lat. Sprzedaż detaliczna w październiku rosła

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w październiku stopa bezrobocia obniżyła się do 11,3 procent, czyli była o 0,2 punktu procentowego niższa niż we wrześniu. W październiku 2013 roku wynosiła 13 procent. Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 2,3 proc. w ujęciu rocznym.
DaneDaneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek: poprawiająca się sytuacja na rynku pracy może skłaniać do większych wydatków (IAR)
  • Monika Kurtek: możliwe, że stopa bezrobocia nieznacznie wzrośnie dopiero w grudniu (IAR)
  • Ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu: wzrost sprzedaży detalicznej to dobry prognostyk na przyszłość (IAR)
  • Dariusz Woźniak: poprawa na rynku pracy dzięki pogodzie (IAR)
  • Analityk TMS Brokers Bartosz Sawicki o spadku bezrobocia (IAR)
  • Analityk TMS Brokers Bartosz Sawicki: w listopadzie sprzedaż detaliczna pozostanie niska (IAR)
Czytaj także

Zdaniem ekspertów, nasz rynek pracy zachowuje się lepiej niż zwykle o tej porze roku.

Dane GUS są zgodne z wcześniejszymi szacunkami resortu pracy.

Wynika z nich, że październik był 9. miesiącem spadku bezrobocia, a tak dobrego roku jak 2014 nie było od 6 lat. Wskaźnik ten obniżył się 11,3 procent.

Minister pracy: bezrobocie spadło w październiku do 11,3 proc. >>>

Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej: 12,5-procentowe bezrobocie na koniec roku.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

W opinii ekspertów, zachowanie rynku pracy wpływa na naszą chęć do zakupów. GUS poinformował, że w ubiegłym miesiącu sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,3 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. To trochę lepiej niż przewidywali niektórzy analitycy.

Największy wzrost sprzedaży - o 10,9 proc. - w ujęciu rocznym odnotowano w dziale "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny". Sprzedaż odzieży i obuwia była wyższa o 8,5 proc., tzw. pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach była wyższa o 6,3 proc., a żywności napojów i wyrobów tytoniowych wzrosła o 5,5 proc. Spadła natomiast o 6 proc. sprzedaż paliw stałych, a sprzedaż samochodów o 3 proc.

Wzrosła sprzedaż odzieży i obuwia
W październiku Polacy postanowili odświeżyć garderobę. W porównaniu z wrześniem najbardziej wzrosła sprzedaż odzieży i obuwia - o 17,5 proc., a samochodów i motocykli o 9,8 proc. Wzrost 6,5 proc. dotyczył lekarstw i kosmetyków. Spadła natomiast w ujęciu miesięcznym sprzedaż prasy i książek o 2 proc., a o 0,5 proc. była niższa sprzedaż mebli oraz sprzętu RTV i AGD.
Zgodnie z komunikatem GUS obroty w handlu detalicznym w październiku 2014 roku wzrosły o 1 proc. rdr, a tzw. wyrównane sezonowo wzrosły w październiku o 3,5 proc. rdr. "Sprzedaż hurtowa w październiku br. była o 1 proc. niższa niż przed rokiem, w tym w przedsiębiorstwach hurtowych zmniejszyła się o 1,3 proc. W okresie styczeń-październik br. sprzedaż hurtowa w skali roku wzrosła o 1,5 proc. w tym wśród przedsiębiorstw hurtowych - o 1,1 proc." - napisał GUS w komunikacie.

Stopa bezrobocia liczona wg metodologii BAEL w III kw. wyniosła 8,2 proc.

Stopa bezrobocia liczona według zasad BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności - przyp. red.) w III kw. tego roku wyniosła 8,2 proc. wobec 9,1 proc. w drugim kwartale - wynika z wtorkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Wykorzystywana w BAEL międzynarodowa metodologia badania bezrobocia obejmuje osoby w wieku 15-74 lat, które nie pracowały w okresie badania, aktywnie poszukiwały pracy i były gotowe ją podjąć w ciągu dwóch tygodni po przeprowadzeniu badania.
Stopa bezrobocia wśród mężczyzn wyniosła 7,5 proc., a wśród kobiet 9 proc. Wśród osób w wieku 15-24 lat bez pracy było 23,1 proc. badanych. Zgodnie z BAEL na koniec trzeciego kwartału pracy szukało 1 mln 426 tys. osób. Polaków, wobec 1 mln 585 tys. na koniec drugiego kwartału.
98 tys. mniej zarejestrowanych bezrobotnych
Ogółem w październiku zarejestrowanych było 1 mln 748,7 tys. bezrobotnych o 98 tys. mniej niż we wrześniu i o 86 tys. mniej niż w październiku ubiegłego roku. W poprzednim miesiącu do urzędów pracy zgłosiło się 232,4 tys. osób, wobec 242,8 tys. nowych bezrobotnych we wrześniu. Jednocześnie pracodawcy przesłali do urzędów zatrudnienia 97,9 tys. ofert pracy (z tego 85,3 tys. w sektorze prywatnym), podczas gdy we wrześniu poszukiwali 116,8 tys. pracowników. Na koniec października urzędy pracy miały oferty pracy dla 74,3 tys. osób.

"Lepsza sytuacja na rynku pracy może skłonić do większych wydatków"

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśla, że poprawiająca się sytuacja na rynku pracy może skłaniać do większych wydatków. Jeżeli zakupowy optymizm Polaków utrzyma się, czwarty kwartał może być udany. Innym czynnikiem, który zdecydował o wzroście sprzedaży, w jej opinii, jest deflacja. Spadające ceny żywności powodują, że więcej pieniędzy możemy przeznaczyć na inne dobra.
Według Moniki Kurtek, cieszy szczególnie spadek bezrobocia, które jest najniższe od 4 lat. Ekspertka widzi szansę na utrzymanie tego wskaźnika w listopadzie i tylko nieznaczny wzrost w grudniu.

 

 

Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego: sytuacja na rynku pracy całkiem niezła

Źródło: Newseria

Ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu uważa, że wzrost sprzedaży detalicznej to dobry prognostyk na przyszłość. - Przedsiębiorcy mają więcej środków do dyspozycji, co prawdopodobnie może się przełożyć na wzrost wynagrodzeń - podkreśla.

Poprawa na rynku pracy, to efekt sprzyjającej aury, co pozwala na dalsze prowadzenie pracy sezonowych, dodaje Dariusz Woźniak.

Analityk TMS Brokers, Bartosz Sawicki podkreśla, że rynek pracy zachowuje się lepiej niż zwykle o tej porze roku. Niestety, jego zdaniem, w beczce miodu znajduje się łyżka dziegciu. Spadek wskaźnika wynika między innymi z wykreślania ludzi z rejestru bezrobotnych.

 

Dane lepsze od prognoz ekonomistów
Ekonomiści w tzw. konsensusie rynkowym spodziewali się, że sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 2,2 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym o 4,1 proc. Najwięksi optymiści wskazywali nawet na 3,1 proc. wzrost sprzedaży, ale niektórzy twierdzili, że wzrost nie przekroczy 0,7 proc.

We wrześniu bezrobocie w Polsce wyniosło 11,5 procent. Sprzedaż detaliczna urosła w ujęciu rocznym o 1,6 procent. Ekonomiści szacują, że w październiku wartości te wyniosły odpowiednio 11,4 oraz 2,1 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.

Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego: spodziewamy się stosunkowo stabilnej dynamiki zatrudnienia.

Źródło: Newseria

IAR/PAP, awi