Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 03.12.2014

Stopy procentowe bez zmian. Belka: zdecydowały dobre dane gospodarcze

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła w środę stopy procentowe bez zmian. Przewodniczący Rady Marek Belka powiedział na konferencji po posiedzeniu, że większy wpływ na tą decyzję mają dobre dane gospodarcze, niż te o wysokości inflacji.
WykresWykresGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Główny ekonomista banku Millenium, Grzegorz Maliszewski zwraca uwagę, że Radę Polityki Pieniężnej czeka trudna decyzja (IAR)
  • Główny ekonomista banku Millenium, Grzegorz Maliszewski: dla RPP ważniejsza jest sytuacja w gospodarce (IAR)
  • Ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski przypomina, że w listopadzie Rada nie zmieniła wysokości stóp (IAR)
  • Piotr Bielski: RPP może jeszcze obniżyć stopy procentowe, ale nie nastąpi to grudniu (IAR)
  • Ekonomiści prognozują, że RPP nie zmieni stóp procentowych - relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)
  • Eksperci spodziewają się, że stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie - relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek: opublikowane w ostatnim czasie informacje gospodarcze przemawiają za utrzymaniem stóp na obecnym poziomie (IAR)
  • Monika Kurtek: członkom Rady będzie trudno wypracować wspólne stanowisko w sprawie wysokości stóp (IAR)
  • Decyzja Rady jest zgodna z prognozami większości ekonomistów - tłumaczy Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Przewodniczący Rady i prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka podkreśla, że nadzieje na poprawę sytuacji gospodarczej zwiększyły dobre dane za trzeci kwartał./IAR/
  • Marek Belka wskazał, że jest szansa, że z deflacją, czyli spadkiem ogólnego poziomu cen, pożegnamy się już na początku przyszłego roku./IAR/.
Czytaj także

Uzasadniając decyzję o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie, Rada Polityki Pieniężnej wskazała, że stabilny wzrost gospodarczy i październikowa obniżka stóp dają nadzieję na to, że inflacja zacznie rosnąć.

Belka: gospodarka w dobrym stanie, niepotrzebne jest cięcie stóp

Przewodniczący Rady i prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka podkreśla, że nadzieje na poprawę sytuacji gospodarczej zwiększyły dobre dane za trzeci kwartał. Dodał, że w takiej sytuacji Rada została utwierdzona w przekonaniu, że stóp obniżać nie należy.

Marek Belka wskazał, że jest szansa, że z deflacją, czyli spadkiem ogólnego poziomu cen, pożegnamy się już na początku przyszłego roku.

Stopa podstawowa wynosi nadal 2 proc.

Zgodnie z decyzją RPP podstawowa stopa procentowa pozostała na poziomie 2 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa wynosi nadal 3 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa wynosi 1 proc. w skali rocznej, a stopa redyskonta weksli 2,25 proc.

Stanowisko RPP było zgodne z oczekiwaniami ekonomistów. Ich zdaniem przeciw obniżce stóp przemawiał istotny wzrost indeksu PMI, który obrazuje kondycję polskiego sektora przemysłowego; rosnąca dynamika wynagrodzeń; dane o sprzedaż detaliczną oraz solidny wzrost PKB w III kwartale.

Ekonomiści: obniżki stóp procentowych nie będzie. „Belka stracił rząd dusz” >>>

Decyzja Rady jest zgodna z prognozami większości ekonomistów, tłumaczy Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK.

- Rada zdaje się zwracać sporą uwagę na wzrost gospodarczy, a tutaj ostatnie wskaźniki zaskakiwały na plus. Jednak warto pamiętać, że inflacja jest nadal poniżej zera, ponad 3 punkty procentowe poniżej celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, więc moim zdaniem wciąż jest kwestią otwartą, czy na początku 2015 roku zobaczymy obniżkę stóp – mówi Maciej Reluga.

Kończące się w środę posiedzenie było ostatnim decyzyjnym posiedzeniem w tym roku.

Stanisław Kluza, ekonomista z Instytutu Statystyki i Demografii SGH:

Źródło: Newseria

Mimo, że RPP nie obniżyła stóp są one - po październikowym cięciu - rekordowo niskie. Utrzymanie ich na dotychczasowym poziomie oznacza, że wysokość karnych odsetek za zwłokę w zapłacie podatków pozostanie na minimalnym, dopuszczonym przez Ordynację podatkową poziomie 8 proc. Zgodnie z jej przepisami stawka tych odsetek równa sumie 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego powiększonej o 2 pkt proc., z tym, że nie może być ona niższa niż 8 proc.

Rafał Antczak, członek zarządu Deloitte:

Źródło: Newseria

Podstawowa stopa najniższa w historii
Rada Polityki Pieniężnej ostatniego cięcia stóp procentowych dokonała w październiku.

Jak mówił wówczas na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, ostatnia decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych nie była jednogłośna. Przewodniczący Rady nie wykluczył jednak wówczas dalszych cięć stóp procentowych, ale jak powiedział "ich nie obiecuje".

Tak w październiku swoją decyzję tłumaczył prezes NBP.

Źródło: TVN24/x-news

IAR/Newseria, awi