Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 02.12.2014

Chcemy inwestycji w OZE, a nie w atom

Najnowsze badania przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS wskazują, że 50,5 procent Polaków sprzeciwia się budowie elektrowni atomowej, a 39,7 procent społeczeństwa popiera jej powstanie w Polsce.
Chcemy inwestycji w OZE, a nie w atom Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Wyniki badań CBOS ewidentnie pokazują, że przeciwników budowy elektrowni jądrowej jest już od lat więcej niż zwolenników - tłumaczy Iwo Łoś, ekspert Greenpeace ds. bezpieczeństwa energetycznego./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

W tegorocznym badaniu 9,8 procent nie ma zdania na ten temat.

Przeciwnicy atomu stanowią większość

– Ministerstwo Gospodarki i spółka PGE chcą  przekonać Polaków do energetyki jądrowej, odwołując  się w swoich komunikatach nawet do rzekomego poparcia dla budowy elektrowni jądrowej przez większość Polaków. Wyniki badań CBOS zadają kłam tym praktykom i ewidentnie pokazują, że przeciwników budowy elektrowni jądrowej jest już od lat więcej niż zwolenników - tłumaczy Iwo Łoś, ekspert Greenpeace ds. bezpieczeństwa energetycznego.

Nie dla odwiertów

24 listopada Greenpeace złożył do Ministerstwa Środowiska odwołanie od wydanej w ostatnich dniach przez Marszałka Województwa Pomorskiego decyzji, zezwalającej na przemysłowe odwierty geologiczne, mające na celu przygotowanie budowy elektrowni jądrowej na cennej przyrodniczo nadmorskiej wydmie w Lubiatowie w woj. pomorskim. Zdaniem ekologów, w tej sytuacji dojść może do bezpośredniego zagrożenia dla cennych przyrodniczo obszarów i chronionych gatunków. Greenpeace wraz z mieszkańcami Lubiatowa chce także zaniechania odwiertów do czasu przeprowadzenia konsultacji społecznych i wykonania analizy oddziaływania na środowisko.

Tak dla OZE

Rozwój odnawialnych źródeł energii, od lat cieszy się ogromnym poparciem społecznym. Najnowszy sondaż wskazuje, że rozwoju OZE w Polsce chce aż 88,8 procent obywateli. Pytani o pożądany kierunek polityki energetycznej, na pierwszym miejscu także wskazują poparcie dla OZE, to aż 68,3 procent, na drugim miejscu poparcie dla inwestycji podnoszących efektywność energetyczną  - 40,5 procent. Znamiennie niskie jest poparcie dla polityki energetycznej opartej o spalanie węgla kamiennego i brunatnego, które wyraziło zaledwie 27,5 procent respondentów.

Justyna Golonko