Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 10.12.2014

Wyrok TK: ubój rytualny i eksport uzyskanego z niego mięsa będzie dopuszczalny w polskim prawie

Zakaz uboju rytualnego na potrzeby gmin żydowskich jest niekonstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Wyrok był niejednogłośny, pięcioro sędziów złożyło zdania odrębne. Z dniem opublikowania środowego wyroku ubój rytualny będzie dopuszczalny i niezagrożony karą.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • TK: zakaz uboju rytualnego na potrzeby gmin żydowskich niekonstytucyjny - relacja Kseni Maćczak (IAR)
  • Pełnomocnik Europejskiego Związku Żydów mecenas Roman Giertych: wyrok TK oznacza wolność dotyczącą eksportu mięsa koszernego (IAR)
  • Cezary Wyszyński z Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt: ubój rytualny to przyzwyczajenia, z których Żydzi nie potrafią zrezygnować, a nie kult religii (IAR)
  • Przedstawiciel Sejmu poseł Borys Budka o wyroku TK ws. uboju rytualnego: sprawa jest skomplikowana (IAR)
  • Poseł Borys Budka: otwiera się furtka dla uboju gospodarczego (IAR)
  • Trybunał orzekł, że zakaz uboju rytualnego na potrzeby gmin religijnych jest niekonstytucyjny. Minister Sawicki zastrzega, że chociaż nie zna jeszcze pisemnego orzeczenia Trybunału, wszystko wskazuje na to, że mięso będzie mogło trafiać nie tylko na polskie stoły./IAR/.
  • Przepisy uznane przez Trybunał za niekonstytucyjne przestaną obowiązywać. W ich miejsce, jak tłumaczył minister Sawicki, wejdą regulacje unijne. Polska będzie musiała wydać regulacje wykonawcze w zakresie określenia sankcji za nieprzestrzeganie przepisów./IAR/.
  • Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Andrzej Rzepliński uważa, że nie można jasno wytyczyć ram, kiedy ubój odbywałby się na własny użytek, a kiedy rozpoczęłaby się działalność zarobkowa./IAR/.
  • Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Andrzej Rzepliński uważa, że produkcja i handel mięsem z uboju rytualnego powinna odbywać się bez ograniczeń./IAR/.
  • Wielkie zwycięstwo rolników - tak wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uboju rytualnego komentuje szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski
  • Szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski (IAR): na skutek błędnej decyzji rządu polscy rolnicy ponieśli ogromne straty.
Czytaj także

W sprawie uboju rytualnego będą obowiązywać przepisy UE, a eksport takiego mięsa będzie możliwy. Tak minister rolnictwa Marek Sawicki komentuje dzisiejszy wyrok TK w sprawie uboju rytualnego.

Sawicki - po wyroku TK będą obowiązywać przepisy UE

Minister Sawicki zastrzegał, że chociaż nie zna jeszcze pisemnego orzeczenia Trybunału, wszystko wskazuje na to, że mięso będzie mogło trafiać nie tylko na polskie stoły. Jak podkreślał, Trybunał swojego orzeczenia nie zawęził jedynie do potrzeb wspólnot religijnych w kraju.

Przepisy uznane przez Trybunał za niekonstytucyjne przestaną obowiązywać. W ich miejsce, jak tłumaczył minister Sawicki, wejdą regulacje unijne. Jest to rozporządzenie Wspólnoty Europejskiej 1099/2009 z 24 września 2009 r.

Jak mówił Marek Sawicki, Polska do tego rozporządzenia będzie musiała wydać regulacje wykonawcze w zakresie określenia sankcji za nieprzestrzeganie przepisów.

Źródło: TVP/x-news

Wniosek do TK od Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich

Trybunał zajął się sprawą na wniosek Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, według którego zakaz zabijania zwierząt bez ich wcześniejszego ogłuszania prowadzi do dyskryminacji wyznawców judaizmu w życiu społecznym i gospodarczym.
Orzeczenie Trybunału oznacza, że z ustawy o ochronie zwierząt muszą zniknąć przepisy, dotyczące zakazu uboju rytualnego. Sędziowie rozpatrywali wniosek Związku Gmin Żydowskich, dotyczący uboju na potrzeby religijne. Niezależnie od czasu, jaki Trybunał da Sejmowi na poprawienie ustawy, resort rolnictwa zamierza zezwolić na ubój rytualny, zgodnie z rozporządzeniem unijnym.
Sędziowie Trybunału dokładnie omówią wszystkie kwestie, chociażby w związku z pięcioma zdaniami odrębnymi. Zapowiedziała to już sędzia sprawozdawca, Maria Gintowt-Jankowicz. Odnosząc się do wyższości ustawy o ochronie zwierząt nad ustawą dotyczącą relacji Polski z gminami żydowskimi, Trybunał uznał, że ustawa o ochronie zwierząt stanowi podstawowe źródło prawa krajowego. Oznacza to, że wątpliwości Związku Gmin Żydowskich były w pełni uzasadnione.

TK: ubój rytualny podlega ochronie w ramach wolności religijnej

Ubój rytualny podlega ochronie w ramach wolności religijnej, ponadto jest dopuszczalny w większości państw Unii Europejskiej - wskazał Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku dotyczącego tej kwestii.
- Konstytucyjna gwarancja wolności religii obejmuje dokonywanie wszelkich czynności, praktyk, obrzędów i rytuałów, które mają charakter religijny. Tym samym konstytucyjna ochrona obejmuje również czynności religijne dalekie od zachowań konwencjonalnych dominujących w danym państwie, w tym także czynności być może niepopularne z punktu widzenia społecznej większości - powiedziała w uzasadnieniu wyroku TK sędzia Maria Gintowt-Jankowicz.
Dodała, że "ubój rytualny ma charakter religijny, jest praktykowany od wieków przez wyznawców judaizmu i islamu". - Współcześnie ubój rytualny, mimo że najczęściej prowadzony jest w uprawnionych rzeźniach, w dalszym ciągu jest czynnością o charakterze liturgicznym - zaznaczyła.
- Trybunał wziął także pod uwagę, że ubój rytualny jest dopuszczalny w zdecydowanej większości państw członkowskich Unii Europejskiej - powiedziała sędzia.

"To oznacza wolność dotyczącą eksportu mięsa koszernego"

Satysfakcji z takiego rozstrzygnięcia nie kryje pełnomocnik Europejskiego Związku Żydów mecenas Roman Giertych i przekonuje, że to oznacza wolność dotyczącą eksportu mięsa koszernego. Według prawnika nie ma żadnego przepisu, który tego zabrania. Zatem jest to dozwolone.
Żalu nie kryją z kolei obrońcy praw zwierząt. Cezary Wyszyński z Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt przekonuje, że ubój rytualny to przyzwyczajenia, z których Żydzi nie potrafią zrezygnować, a nie kult religii

Problem prawny powstał dwa lata temu, kiedy Trybunał orzekł, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 roku, na podstawie którego dokonywano uboju rytualnego, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją. Problem miała rozwiązać nowelizacja przepisów o ochronie zwierząt, ale w ubiegłym roku Sejm odrzucił rządowy projekt. W związku z tym, według obecnych przepisów ustawy o ochronie zwierząt, taki ubój był zakazany.

Społeczność żydowska cieszy się z orzeczenia TK

Społeczność żydowska cieszy się z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Dziś orzekł on, że zakaz uboju rytualnego jest sprzeczny z ustawą zasadniczą. To oznacza, że wyznawcy judaizmu mogą zaopatrywać się w koszerne mięso bez potrzeby importu.

Naczelny rabin Polski, Michael Schudrich przyjął wiadomość z wielką radością. Przypomniał, że ubój rytualny obowiązywał w Polsce przez setki lat, gdy Żydów było tu znacznie więcej, niż obecnie. Dodał, że dzisiejsze orzeczenie to przykład, że mieszkanie w Polsce może być powodem do dumy. Jest to bowiem kraj nie zapominający o historii i mniejszościach.

Przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Symcha Keller określił orzeczenie Trybunału jako przejaw dojrzałości i rozsądku. Nie jest to bowiem kwestia wyłącznie tolerancji, ale umiejętności społecznego współżycia z ludźmi o innych korzeniach religijnych czy etnicznych.

Gminy Żydowskie, które złożyły wniosek w sprawie uboju do Trybunału zapowiedziały szereg działań mających na celu wzrost społecznej świadomości na temat szychty (rytuału mającego na celu zabicie zwierzęcia przez jego wykrwawienie bez utraty świadomości).

W kraju jest kilkanaście tysięcy wyznawców judaizmu. Zezwolenie na ubój rytualny ucieszyło również wyznawców islamu. Na posiedzeniu Trybunału obecny był mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce, Tomasz Miśkiewicz.

Izdebski: wyrok TK wielkim sukcesem rolników

Wielkie zwycięstwo rolników - tak wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uboju rytualnego komentuje szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski. Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej okazuje się, że rację mieli ci, którzy na drogach domagali się przywrócenia tej formy uboju. 
- Bardzo cieszymy się z tego, że ubój rytualny powrócił pytanie tylko co ze stratami, które były spowodowane przez przedstawicieli polskiego rządu? - zastanawiał się Sławomir Izdebski. 
Przewodniczący rolniczego OPZZ podkreślił, że na skutek błędnej decyzji rządu polscy rolnicy ponieśli ogromne straty. Zauważył, że wielu producentów trzody chlewnej przebranżowiło się na produkcję bydła i zaciągnęło kredyty, których po gwałtownym spadku cen żywca nie było w stanie spłacać. - To są straty gigantyczne - ocenił rozmówca IAR. 
Sławomir Izdebski ma nadzieję, że polskim producentom wołowiny uda się odzyskać większość rynków w krajach muzułmańskich utraconych po wprowadzeniu zakazu uboju rytualnego.

Żelichowski o wyroku: niewiele zmieni

Poseł Stanisław Żelichowski z PSL jest zdania, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego znoszący zakaz uboju rytualnego nie ma już większego znaczenia.

Poseł przypomina, że zakaz zabijania zwierząt bez ogłuszania wprowadzono w Polsce pod presją przeciwników tego typu praktyk. Tymczasem, zdaniem Żelichowskiego, obrócił się on przeciwko zwierzętom.

– Zrobiliśmy straszną rzecz, bo taka sama ilość zwierząt jest zabijana w uboju rytualnym jak przed wprowadzeniem zakazu. Tyle, że teraz są one wożone do Francji czy innych krajów i dwa razy przeżywają szok: jeden podczas transportu, drugi podczas uboju - powiedział poseł.

Stanisław Żelichowski dodał, że skutkiem ubocznym obowiązującego do dziś zakazu uboju w celach religijnych jest utrata rynków arabskich i to nie tylko rynku mięsa, ale również rynku owoców, których ze względu na embargo nie możemy już sprzedawać w Rosji.

–Ponieważ z niezrozumiałych dla Arabów względów wycofaliśmy się ze sprzedaży mięsa, to oni wstrzymali też dostawy naszych owoców, które nie mają nic wspólnego z ubojem rytualnym - powiedział poseł Żelichowski.

W listopadzie przeciwko zakazowi uboju rytualnego protestowali rolnicy.

Źródło: TVN24/x-news

IAR/PAP, awi