Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 12.12.2014

KE przyjęła Program Rozwoju Obszarów Wiejskich dla Polski

Komisja Europejska zatwierdziła dziś polski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Chodzi o 8,6 miliarda euro z unijnego budżetu. Oprócz Polski przyjęto dziś także programy dla Danii i Austrii.
Gospodarstwo wiejskieGospodarstwo wiejskieGlow Images/East News

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich dla Polski określa priorytety, zgodnie z którymi Polska powinna wykorzystać 13,5 miliarda euro środków publicznych przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich w ciągu 7 lat. Prawie 9 miliardów euro pochodzi z unijnej kasy , a reszta z funduszy krajowych. Jedna trzecia środków została skierowana na „zwiększenie rentowności gospodarstw i konkurencyjności”.
Program przewiduje wsparcie inwestycji w około 200 tysiącach gospodarstw. Według Komisji powinno to doprowadzić do utworzenia ponad 22 tysięcy miejsc pracy oraz powstania ponad 1 800 grup producentów. Ponadto 30 procent wsparcia zarezerwowano na działania korzystne dla środowiska i klimatu - wsparcie w tym obszarze ma objąć 19 procent użytków rolnych w Polsce.

Fundusze unijne: samorządy czekają na pieniądze

Bruksela zwróciła uwagę, że jednym z wyzwań dla obszarów wiejskich w Polsce jest bardzo niska wydajność w rolnictwie, której przyczyną jest brak odpowiedniego wyposażenia technicznego w gospodarstwach rodzinnych, a także mała liczba przedsiębiorców na obszarach wiejskich.

KE ma czas do wiosny

Wiosna przyszłego roku - do tego czasu Komisja Europejska chce zatwierdzić polskie programy. To pozwoli na wypłatę funduszy przyznanych nam w latach 2014-2020. Na razie Bruksela zaakceptowała trzy programy z 21.

Wcześniej Komisja Europejska zatwierdziła programy "Polska Cyfrowa" i "Pomoc Techniczna". Odbiorcy funduszy w ramach tych programów mogą już realizować projekty. „Polska Cyfrowa" o wartości ponad dwóch miliardów euro ma poprawić dostęp do szybkiego internetu na terenach wiejskich i mniej rozwiniętych oraz zapewnić szersze korzystanie z administracji elektronicznej.

KE zatwierdziła pierwszy polski program o nazwie "Polska Cyfrowa". Jego wartość to ponad 2 mld euro

700 mln euro na szkolenia

Natomiast 700 milionów euro z programu „Polska Techniczna" ma być przeznaczonych na szkolenia w instytucjach, które wykorzystują unijne fundusze. Kolejnych 19 programów operacyjnych, dzięki którym będzie można wydawać pieniądze z unijnej kasy, jest konsultowanych z Brukselą. Początkowo Polska chciała zakończyć rozmowy jeszcze w tym roku, teraz już wiadomo, że będzie opóźnienie. W Polsce można usłyszeć, że to wina Komisji Europejskiej, która zaczęła pracę 1 listopada i jeszcze nie uporządkowała wszystkich spraw, a urzędnicy w Komisji mówią, że przedłużają się prace nad programami po polskiej stronie. Padają jednak zapewnienia, że opóźnienie nie będzie duże, kilka miesięcy, i wszystkie programy powinny być zaakceptowane do wiosny.

IAR, abo