Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 18.12.2014

Lasy Państwowe: nie będzie zmian w konstytucji. Burza w Sejmie

Sejm nie przyjął projektu zmian w konstytucji dotyczących Lasów Państwowych. Zakładał on, że lasy należące do Skarbu Państwa, nie będą podlegały przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem uzasadnionego celu publicznego.
Posiedzenie SejmuPosiedzenie SejmuPAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
  • Poseł Arkadiusz Bąk z Prawa i Sprawiedliwości: próba zmiany konstytucji to zamach na Lasy Państwowe (IAR)
  • Wicepremier Janusz Piechociński oskarżał opozycje o polityczną grę (IAR)
Czytaj także

Za takim rozwiązaniem głosowało 291 posłów, przeciwko było 150, 2 wstrzymało się od głosu. Bezwzględna większość wynosiła 296 głosów.

Zgodnie z odrzuconą przez Sejm propozycją Lasy Państwowe nie podlegałyby przekształceniom własnościowym, lecz istniałyby od tego wyjątki określane przez ustawę. Na przykład mogłoby do tego dojść w celach obronnych.

Poprawka PiS odrzucona
Posłowie odrzucili także poprawkę PiS, która zakazywała jakichkolwiek, bez wyjątków, przekształceń własnościowych w lasach należących do Skarbu Państwa.

W czasie prac parlamentarnych resort środowiska zwracał uwagę, że najdalej idące pomysły PiS uniemożliwiłyby np. wyznaczenie autostrad czy linii wysokiego napięcia przez tereny leśne.
Przed ostatecznym głosowaniem poseł PiS Jan Szyszko stwierdził, że bez dodatkowych modyfikacji proponowana zmiana to "rozmiękczanie" konstytucji, bo cel publiczny można określić jednym głosem większości ustawowej.

Jak dodał Szyszko, w związku z tym PiS zagłosuje przeciwko. Prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński zarzucał z kolei, że dobro publiczne zostało poświęcone dla partyjnej gry, a PiS wcale nie chodziło o konstytucyjne zabezpieczenie lasów.- "Kto zabezpieczał lasy pod wnioski reprywatyzacyjne? - pytał Piechociński. Szyszko zarzucał z kolei Piechocińskiemu, że nie zgodził się na referendum ws. lasów i ograniczenie możliwości obrotu ziemią, w tym leśną. To nie "zmiękczanie" konstytucji, ale upoważnienie ustawodawcy - mówił z kolei Józef Zych z PSL.

Źródło: TVP/x-news

IAR/PAP, awi