Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 23.12.2014

Dane GUS: bezrobocie w listopadzie nieznacznie wyższe, sprzedaż detaliczna spada

Stopa bezrobocia w listopadzie tego roku wyniosła 11,4 proc. wobec 11,3 proc. w październiku - poinformował we wtorek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w listopadzie była niższa o 8,1 proc. niż w październiku tego roku i o 0,2 proc. niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku
GUS poda dziś dane o sytuacji na rynku pracy w listopadzie i sprzedaży detalicznejGUS poda dziś dane o sytuacji na rynku pracy w listopadzie i sprzedaży detalicznejGlowImages
Posłuchaj
  • Monika Kurtek główna ekonomistka Banku Pocztowego: bardzo dobre dane z rynku pracy (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • I tak na przykład od stycznia do listopada ceny towarów i usług konsumpcyjnych były tylko nieco wyższe niż przed rokiem. W kolejnych miesiącach dynamika stopniowo słabła - zaznacza wiceprezes GUS Halina Dmochowska
  • Wiceprezes GUS Halina Dmochowska (IAR) o bezrobociu
  • Według wiceministra pracy Jacka Męciny minimalny wzrost bezrobocia w listopadzie wynika przede wszystkim z ożywienia gospodarki
  • Zdaniem ministra Męciny, w końcu roku bezrobocie nie przekroczy 12 procent.
  • Monika Zaręba ekspertka Pracodawcy RP (PR24) o rynku pracy
  • Monika Zaręba ekspertka Pracodawcy RP (PR24) o kształceniu zawodowym
Czytaj także

Bezrobocie w listopadzie nieznacznie wyższe niż w październiku, ale niższe niż przed rokiem. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym miesiącu stopa bezrobocia ukształtowała się na poziomie 11,4 procent. I są to dane zgodne z szacunkami resortu pracy.

W ujęciu rocznym dynamika spadku bezrobocia przyspiesza...i dziś stopa bezrobocia jest prawie 2 punktu procentowe niższa niż dokładnie rok temu - tłumaczy Monika Kurtek główna ekonomistka Banku Pocztowego. - Są to dane pozytywne. W obecnych warunkach gospodarczych stopa bezrobocie w takiej wysokości należy uznać za dobry znak – uważa rozmówczyni. - Grudzień najprawdopodobniej przyniesie lekki wzrost bezrobocia, bo tak zazwyczaj o tej porze roku się dzieje. Stopa bezrobocie na koniec 2014 roku najprawdopodobniej osiągnie wartość 11,6-11,7 proc. ale będzie to i tak dużo niższy poziom niż w grudniu 2013 roku – dodaje.

Bo rok temu stopa bezrobocia wynosiła 13,4 procent. A zdaniem resortu pracy w pierwszym roku możliwy jest spadek bezrobocia poniżej 10 procent.

GUS: bezrobocie najniższe od czterech lat. Sprzedaż detaliczna w październiku rosła

Męcina: ożywienie gospodarki i reforma służb zatrudnienia mają wpływ na rynek pracy

Według wiceministra pracy Jacka Męciny tak mały wzrost bezrobocia w listopadzie wynika przede wszystkim z ożywienia gospodarki.
Według ministra Męciny, rynkowi pracy w dużym stopniu pomaga reforma służb zatrudnienia. Dzięki niej urzędy pracy mocniej wzięły się za aktywizację - zaznaczył Jacek Męcina.
Zdaniem ministra, w końcu roku bezrobocie nie przekroczy 12 procent a nawet będzie niższe.
Dzisiejsze dane GUS są zgodne z wcześniejszymi szacunkami resortu pracy.

Gdzie najłatwiej o pracę

Najwyższa stopa bezrobocia utrzymywała się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (18,3 proc.), kujawsko-pomorskim (15,4 proc.), zachodniopomorskim (15,2 proc.), podkarpackim (14,4 proc.) i świętokrzyskim (13,9 proc.). Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa: wielkopolskie (7,7 proc.), śląskie (9,6 proc.), małopolskie (9,7 proc.) oraz mazowieckie (9,8 proc.).
- Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu listopada 2014 r. wyniosła 1 mln 799,5 tys. osób (w tym 936,6 tys. kobiet) i była wyższa niż przed miesiącem o 14,7 tys. osób (tj. o 0,8 proc.). W ujęciu rocznym spadła o 316,5 tys. osób, tj. o 15 proc. (w analogicznym okresie 2013 roku zanotowano wzrost o 40,9 tys. osób) - poinformował GUS. Bez prawa do zasiłku pozostawało 1 mln 569,2 tys. osób (tj. 87,2 proc. ogółu zarejestrowanych bezrobotnych), wobec 1 mln 557,2 tys. osób w październiku 2014 r. i 1 mln 828,8 tys. (86,4 proc.) w listopadzie 2013 roku. W tej grupie bezrobotnych 44,2 proc. to mieszkańcy wsi.

Najszybciej sytuacja pogarsza się w lubelskim
W stosunku do października 2014 r. wzrost liczby bezrobotnych odnotowano w czternastu województwach, najbardziej znaczący w: lubelskim (o 2,3 proc.), podkarpackim (o 2,1 proc.), małopolskim i warmińsko-mazurskim (po 1,2 proc.) oraz podlaskim i pomorskim (po 1,1 proc.). W województwach mazowieckim i świętokrzyskim liczba bezrobotnych utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca.
Natomiast w porównaniu z listopadem 2013 r. liczba bezrobotnych zmniejszyła się we wszystkich województwach; najbardziej znaczący spadek odnotowano w województwach: lubuskim (o 19,9 proc.), dolnośląskim (o 19,3 proc.), wielkopolskim (o 18,9 proc.), opolskim (o 18 proc.) oraz łódzkim (o 16,3 proc.) i świętokrzyskim (o 16,1 proc.).
GUS podał jednocześnie, że w listopadzie 2014 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 69,1 tys. ofert pracy (przed miesiącem 97,9 tys., przed rokiem 55,7 tys.). W końcu omawianego miesiąca urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 56,4 tys. osób (w tym 19 tys. to oferty niewykorzystane dłużej niż jeden miesiąc), osobom niepełnosprawnym urzędy oferowały 3,5 tys. wolnych miejsc pracy.

Młodzi odczują poprawę na rynku pracy

Widać poprawę na rynku pracy, spada też bezrobocie wśród młodych - i choć nadal bezrobocie wśród młodych to poważne wyzwanie dla gospodarki - to zdaniem Moniki Zaręby  ekspertki Pracodawcy RP w tym obszarze już niebawem zobaczymy znaczną poprawę. - Warto zwrócić uwagę, że osoby młode oprócz tego, że najbardziej są dotknięte skutkami wzrostu bezrobocia i trudnej sytuacji na rynku pracy to tak sama ta grupa najszybciej odczuje poprawę – uważa rozmówczyni.

I właśnie planowana reforma systemu edukacji zawodowej powinna sprawić, że młodzi ludzie w Polsce będą mieli lepsze perspektywy na rynku pracy. - Mamy do czynienia z wieloletnimi zaniedbaniami z radykalnym upadkiem prestiżu kształcenia zawodowego. Z niedostosowaniem oferty edukacji do potrzeb rynku – dodaje.

I jest szansa by tak się stało. Szkolnictwo zawodowe ma być priorytetem w roku szkolnym 2014/2015. MEN chce położyć nacisk m.in. na kształcenie zawodowe na dopasowanie programów edukacyjnych do potrzeb rynku pracy.

Sprzedaż detaliczna w listopadzie spadła

Sprzedaż detaliczna w listopadzie była niższa o 8,1 proc. niż w październiku tego roku i o 0,2 proc. niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformował we wtorek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.
Ekonomiści szacowali, że sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła w ujęciu rocznym o 1,7 proc., a wobec poprzedniego miesiąca spadła o 6,2 proc.

Kupowaliśmy więcej RTV i AGD...
Zgodnie z komunikatem GUS wzrost sprzedaży w ujęciu miesięcznym nastąpił tylko w kategorii meble, RTV, AGD, która była wyższa o 0,1 proc. niż w październiku. Największy spadek sprzedaży zaobserwowano w kategorii "paliwa stałe, ciekłe i gazowe", których sprzedaż była niższa o 12,7 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. O 12 proc. niższa była sprzedaż w odzieży i obuwia, a o 12,5 proc. sprzedaż tzw. pozostałych towarów. Sprzedaż samochodów i motocykli i części była w październiku niższa o 6,7 proc., a żywności, napojów i wyrobów tytoniowych o 7,8 proc.

... a mniej paliw
W porównaniu z poprzednim rokiem sprzedaż paliw spadła o 6,8 proc., samochodów i motocykli i części motoryzacyjnych o 5 proc., a w kategorii "pozostałych" towarów spadek wyniósł 6,3 proc. Największy wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym dotyczył odzieży i obuwia (o 12 proc.), oraz farmaceutyków, kosmetyków i sprzętu ortopedycznego - o 11,7 proc. GUS podał, że o 8,5 proc. wzrosła natomiast "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach".
Urząd statystyczny podał ponadto, że sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w listopadzie spadła o 3,6 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z październikiem spadła o 10,5 proc. natomiast sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych o 3,1 proc. (rdr) i 10,9 proc. wobec października.

Więcej zamówień w przemyśle
W listopadzie odnotowano wzrost - w ujęciu rocznym - nowych zamówień w przemyśle. Było ich o 3,4 proc. więcej, natomiast wobec października nastąpił spadek o 8,6 proc. Nowe zamówienia w przemyśle na eksport wzrosły o 0,2 proc. (rdr), a w ujęciu miesięcznym spadły o 5,4 proc. Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.  

GUS o gospodarce
Od czwartego kwartału 2013 roku w naszej gospodarce widać umiarkowane, ale dość stabilne tempo wzrostu gospodarczego - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. I tak na przykład od stycznia do listopada ceny towarów i usług konsumpcyjnych były tylko nieco wyższe niż przed rokiem. W kolejnych miesiącach dynamika stopniowo słabła i od lipca ceny zaczęły się kształtować na poziomie niższym niż w 2013 roku.
Przy wyższym niż przed rokiem wzroście przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w przedsiębiorstwach i niskiej inflacji, w ciągu 11 miesięcy (styczeń-listopad) obserwowano wzrost siły nabywczej płac.
Lepsza niż przed rokiem była też sytuacja na rynku pracy. W listopadzie bezrobocie było nieznacznie wyższe niż w październiku, ale niższe niż w tym samym miesiącu 2013 roku. Ukształtowało się na poziomie 11,4 procent, czyli była wyższe o 0,1 punktu procentowego niż w październiku. Dane te są zgodne z wcześniejszymi szacunkami resortu pracy.
Rok temu w listopadzie bezrobocie było zdecydowanie wyższe - wynosiło 13,2 procent, a bez pracy było prawie 2 miliony 120 tysięcy osób, teraz blisko milion 800.
W porównaniu z miesiącem poprzednim wzrost liczby bezrobotnych odnotowano w 14 województwach, najbardziej znaczący w lubelskim i podkarpackim.
W województwie mazowieckim i świętokrzyskim liczba ta nie zmieniła się w stosunku do października. Natomiast w porównaniu z listopadem 2013 roku bezrobocie zmniejszyło się w całej Polsce.

Wiceminister pracy z optymizmem: 12,5-procentowe bezrobocie na koniec roku

TVN24 Biznes i Świat/x-news

Wiceminister pracy: 11,5 proc. bezrobocia we wrześniu i 12 proc. na koniec 2014

TVN24 Biznes i Świat/x-news

Dane GUS poznamy o 10-tej.

/

PAP, IAR, abo