Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 30.12.2014

UKE wyłoni w konkursie powszechnego operatora pocztowego

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj ogłosiła we wtorek konkurs na operatora pocztowego wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych na lata 2016-2025. Jego zwycięzca od 2016 roku będzie musiał odbierać i dostarczać listy i przesyłki w każdej polskiej gminie minimum pięć dni w tygodniu. Do końca przyszłego roku obowiązek ten będzie wypełniać Poczta Polska.
UKE wyłoni w konkursie powszechnego operatora pocztowegoGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Prezes Poczty Polskiej Jerzy Jóźkowiak: jesteśmy gotowi do konkursu (IAR)
  • Rzecznik prasowy UKE Dawid Piekarz: zwycięzca konkursu będzie miał czas na przygotowanie się do pełnienia funkcji (IAR)
  • Rzecznik prasowy UKE Dawid Piekarz tłumaczy, na czym polega działalność tak zwanego pocztowego operatora wyznaczonego (IAR)
  • Prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych, Rafał Zgorzelski: prywatni operatorzy nie są bez szans w rywalizacji z Pocztą Polską (IAR)
  • Rafał Zgorzelski: o wykonywanie powszechnej usługi pocztowej rywalizować będzie tylko kilka firm (IAR)
  • UKE wybierze operatora usług pocztowych - relacja Karola Tokarczyka (IAR)
Czytaj także

Nowelizacja ustawy prawo pocztowe z 2012 r. nałożyła na Urząd Komunikacji Elektronicznej obowiązek wyboru pocztowego operatora do świadczenia usługi powszechnej. Usługa powszechna zakłada m.in. doręczanie i odbieranie przesyłek minimum pięć dni w tygodniu, a także posiadanie sieci placówek, które są dostępne dla osób niepełnosprawnych.
- Chcemy dać operatorom czas na przygotowanie się do złożenia ofert do połowy kwietnia. Na przełomie czerwca i lipca chcielibyśmy wybrać ten podmiot. Wtedy ruszy także cała procedura administracyjna związana z decyzją - mówiła w poniedziałek Magdalena Gaj.
Cena nie będzie jedynym kryterium
Dodała, że cena nie może być jedynym kryterium wyboru operatora. - Mówimy tu raczej o koszcie netto, jaki poniesie rynek i ewentualnie Skarb Państwa, jeżeli świadczenie usług publicznych będzie na tyle deficytowe dla operatora. Usługa powszechna to usługa doręczania i odbierania przesyłek minimum pięć dni w tygodniu, kwestia posiadania sieci placówek, ich dostępności dla osób niepełnosprawnych czy bezpieczeństwa korespondencji. Na pewno te wszystkie kryteria będziemy uwzględniać w warunkach konkursu i je sprawdzać - powiedziała Gaj.

To największy konkurs od czasu przetargu na pocztową obsługę sądów i prokuratur. Rzecznik prasowy UKE Dawid Piekarz powiedział, że zwycięzca konkursu będzie miał czas na przygotowanie się do pełnienia funkcji. W połowie przyszłego roku, według Dawida Piekarza, konkurs powinien być rozstrzygnięty. Kolejne 6 miesięcy to czas na przygotowania. Chodzi o to, żeby uniknąć problemów związanych z dużą zmianą.
Rzecznik UKE tłumaczy też, że firma, która jest pocztowym operatorem wyznaczonym, nie może zrezygnować z pełnienia swojej funkcji nawet w czasie zagrożenia obronności czy bezpieczeństwa państwa. Podmiot ten musi docierać ze swoimi usługami do wszystkich obywateli, w tym tych niepełnosprawnych oraz mieszkających w najdalszych zakątkach kraju.

Konkurs będzie miał dwa etapy

Konkurs będzie miał dwa etapy. W pierwszym komisja konkursowa zweryfikuje oferty na podstawie dokumentów dostarczonych przez uczestników. W drugim etapie UKE oceni między innymi: zachowanie ciągłości świadczenia usług, szybkość dostarczania listów i przesyłek, liczbę placówek na terenie kraju, koszt świadczenia usługi, zdolność realizacji zadań na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, a także zdolność ekonomiczną i techniczną do pełnienia usług powszechnych.

Zwycięska firma będzie pełniła obowiązki operatora wyznaczonego przez 10 lat. W Polsce zarejestrowanych jest około 300 firm, które świadczą usługi pocztowe

Operatorzy pocztowi mogą już korzystać z infrastruktury Poczty Polskiej.

Źródło: Newseria

Poczta Polska gotowa do konkursu

Obecnie funkcję pocztowego operatora wyznaczonego pełni Poczta Polska S.A. Została wyłoniona w konkursie z 2012 r. na okres trzech lat. UKE do końca 2014 r. ma obowiązek ogłosić konkurs na nowego operatora wyznaczonego, który będzie pełnił tę funkcję w latach 2015-2025.

Prezes Poczty Polskiej Jerzy Jóźkowiak podczas spotkania z dziennikarzami w listopadzie zapewnił, że jego firma jest gotowa do konkursu.

Według szefa poczty atuty, jakie daje terminowość doręczania przesyłek i jakość obsługi klienta powodują, że Poczta Polska jest faworytem do pełnienia funkcji operatora wyznaczonego przez następne 10 lat.

Firmy widzą szansę na przejęcie powszechnych usług pocztowych

Prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych, Rafał Zgorzelski tłumaczy, że prywatni operatorzy nie są bez szans w rywalizacji z Pocztą Polską. Prywatne firmy, według niego, przez ostatnie sześć lat zrobiły duży postęp i przejęły od poczty między innymi doręczanie korespondencji z sądów i prokuratur oraz części urzędów. Rafał Zgorzelski przewiduje, że o wykonywanie powszechnej usługi pocztowej rywalizować będzie tylko kilka firm. Będą to najwięksi prywatni operatorzy pocztowi, którzy do tej pory rywalizowali z Pocztą Polską w różnych przetargach.

IAR/PAP, awi