Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 07.01.2015

Rubel stracił 14,6 proc. wobec dolara w ciągu dwóch dni. Powód: przecena ropy naftowej

Waluta narodowa Rosji nadal silnie traci na wartości. Od początku 2015 roku rubel potaniał już o 14,6 proc. wobec dolara i 10,7 proc. w stosunku do euro.
W tym roku w trakcie niepełnych dwóch dni pracy moskiewskiej giełdy walutowej dolar umocnił się wobec rubla już o ponad 10 procent, a euro o 7 i pół procenta. Według rosyjskich mediów negatywnie na wartość rubla wpływają spadki cen ropy na rynkach światowych. W tym roku w trakcie niepełnych dwóch dni pracy moskiewskiej giełdy walutowej dolar umocnił się wobec rubla już o ponad 10 procent, a euro o 7 i pół procenta. Według rosyjskich mediów negatywnie na wartość rubla wpływają spadki cen ropy na rynkach światowych. PAP/EPA/VADIM RUSAKOV
Posłuchaj
  • Rosyjski rubel nadal traci na wartości. Na giełdzie walutowej w Moskwie za jednego dolara płacono już 62 ruble. To o ponad 1 rubel więcej niż na wczorajszym zamknięciu parkietu, relacja (IAR) W.Pac, Moskwa
Czytaj także

We wtorek o godz. 20.30 czasu lokalnego (godz. 18.30 w Polsce) na giełdzie w Moskwie za dolara płacono 63,01 rubla, czyli o 2,16 rubla więcej niż w poniedziałek na koniec dnia. Za euro dawano 75,00 rubli, tj. o 2,30 rubla więcej niż na poniedziałkowym zamknięciu. W trakcie wtorkowej sesji kurs rubla spadł nawet do 64,16 za dolara i 76,00 za euro.

Rosyjska gospodarka tonie

CNN Newsource/x-news

Ropa ciągnie w dół rubla

Rosyjska waluta taniała także w poniedziałek, kiedy to po noworocznej przerwie wznowiła pracę moskiewska giełda.
Obecną gwałtowną przecenę rubla analitycy w Moskwie tłumaczą coraz silniejszym spadkiem cen ropy naftowej na świecie. W poniedziałek wieczorem za baryłkę ropy Brent na giełdzie w Londynie płacono 53,11 dolara, czyli o 3,31 USD (5,87 proc.) mniej niż w piątek na zamknięciu. We wtorek po południu cena tego gatunku ropy zjechała poniżej poziomu 52 dolarów - do 51,70 USD. To najmniej od 2008 roku.

Cena ropy spadła w 2014 prawie o połowę. Rosjanie: Nie ma dramatu

Bloomberg/x-news

Duża podaż ropy naftowej

Czynników jest wiele: rośnie wartość amerykańskiego dolara, Rosja i Irak zwiększyły eksport do rekordowych poziomów, Amerykanie wydobywają więcej ropy z łupków, a zapotrzebowanie na ten surowiec na świecie jest umiarkowane. Dla eksporterów oznacza to dużą dziurę finansową. Ale konsumenci powinni mieć dobre nastroje, twierdzi rzecznik Białego Domu, Josh Earnest: „Spadające ceny benzyny są dobre dla gospodarki, a już na pewno dla rodzin z klasy średniej”. Od sierpnia światowe ceny ropy spadły o połowę. Inni analitycy zwracają jednak uwagę, że w Europie firmy mniej kupują i inwestują, bo liczą na - związane z tanią ropą - niższe ceny wielu produktów. To hamuje rozwój gospodarczy.

M. Belka: Trzymam kciuki, żeby ceny ropy już nie spadały

 

TVN24 Biznes i Świat/x-news

PAP, abo

/